Bank Millennium ocenia, że główne skutki finansowe kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich ujawnią się w wynikach finansowych do 2023 roku, podał bank. Millennium liczy na wzrost przychodów z działalności podstawowej o ponad 50% do 2024 r., głównie dzięki segmentowi detalicznemu.
„Bardzo trudno określić obraz tego, co się stanie z tym problemem. […] Przewidujemy, że będziemy mieli jakiś rok lub dwa z dodatkowym obciążeniem finansowym” – powiedział wiceprezes Fernando Bicho podczas prezentacji strategii na lata 2022-2024.
Bank podał w prezentacji dot. strategii, że zakłada redukcję udziału kredytów hipotecznych w kredytach ogółem do poziomu ok. 7% w 2024 roku. W br. w ujęciu rocznym tempo redukcji portfela walutowych kredytów hipotecznych (w CHF) przekracza 17%, a waga w całym portfelu jest już bliska 14%.
„Mamy jasną ambicję poprawienia wyników banku w ciągu najbliższych 3 lat. Jeżeli chodzi o kredyty walutowe, trudno określić jasny obraz, ponieważ rezerwy w przyszłości zależą od wielu aspektów związanych z kwestiami ryzyka prawnego […] Nie jesteśmy w stanie dokładnie tego określić, mamy jeszcze przed sobą istotne wyroki sądowe – wiele zależy od wyników tych spraw sądowych, ewentualnych strat. W związku z tym, obraz cały czas nie jest jasny, ale oczekujemy powtarzalnego wzrostu rentowności banku” – powiedział Bicho.
Bank Millennium zakłada w nowej strategii na lata 2022-2024 osiągnięcie 2 mld zł powtarzalnego zysku netto (bez kosztów związanych z portfelem walutowych kredytów hipotecznych) oraz powtarzalny zwrot z kapitału (RoE) na poziomie około 14% w 2024 roku. Wskaźnik C/I (koszty/dochody) ma spaść do 37% w 2024 r., zaś udział kredytów nieregularnych (NPL) utrzymywać się poniżej 4,7%.
Bank zakłada, że znormalizowany koszt ryzyka będzie utrzymywał się na poziomie ok. 50 pkt bazowych do 2024 roku.
Millennium spodziewa się wzrostu przychodów z działalności podstawowej o ponad 50% do 2024 r., a kluczową siłą napędową pozostanie segment detaliczny.
Celem jest także zwiększanie liczby aktywnych klientów o ok. 100 tys. netto rocznie do ponad 3 mln w 2024 roku.
Bank planuje zwiększyć udział w przychodach rynku bankowego ogółem do 6,5% w 2024 roku wobec 6% udziału w 2021 r.
W segmencie bankowości detalicznej w 2024 chce mieć 8,4% udziału w rynku, w bankowości mikro biznesowej 4%, a w bankowości korporacyjnej 3,5% wobec odpowiednio: 7,6%, 3% i 3% udziałów w 2021 r.
Bank Millennium jest ogólnopolskim, uniwersalnym bankiem, działającym pod tą marką od 2003 roku. W roku 1992 akcje banku (wówczas BIG SA) jako pierwszej instytucji finansowej – zadebiutowały na GPW. Strategicznym akcjonariuszem Banku Millennium jest Banco Comercial Portugues (Millennium bcp) – największy komercyjny bank w Portugalii.
Źródło: ISBnews