Bank Pekao wprowadził w ramach private bankingu usługę Family Office, której celem jest wsparcie przy kompleksowym zarządzaniu prywatnymi majątkami rodzinnymi, poinformował wiceprezes banku nadzorujący Pion Bankowości Prywatnej i Produktów Inwestycyjnych Jarosław Fuchs. Family Office ma ułatwić sukcesję w firmach rodzinnych i powoływanie fundacji rodzinnych.
„Mając w ofercie Family Office jesteśmy w pełni przygotowani na to, by kompleksowo wspierać klientów w procesie sukcesji na każdym etapie jej planowania i przeprowadzania. Spodziewamy się, że około połowa firm prywatnych stanie przed tym wyzwaniem w perspektywie najbliższych kilku lat i będzie to jeden z wiodących obszarów w bankowości prywatnej” – powiedział Fuchs podczas spotkania z dziennikarzami.
„Jesteśmy pierwszym bankiem w Polsce, który wprowadził do swojej oferty Family Office. Wychodzimy z założenia, że bank, który w ciągu najbliższych pięciu lat nie zaoferuje Family Office zacznie tracić klientów” – dodał.
Jak wyjaśniał dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Bankowości Prywatnej w Banku Pekao Michał Walęczak, w Polsce jest nieco ponad 800 tys .firm rodzinnych. W 200 tys. z nich założyciele i właściciele wkraczają w wiek emerytalny. Tymczasem w Polsce jedynie w 5% firm rodzinnych dokonano już sukcesji.
„Poprzez Family Office będziemy wspierać naszych klientów w wypracowaniu efektywnego podejścia do najistotniejszych obszarów rodzinnego biznesu. To ważne, ponieważ dokonując sukcesji przekazujemy nie tylko własność i władzę, ale też wiedzę i wartości, które do tej pory ten majątek z sukcesem pomnażały” – powiedział Falęczak.
W ramach Family Office, Bank Pekao będzie ułatwiał dostęp do partnerów biznesowych m.in. wyspecjalizowanych w sukcesji kancelarii prawnych i podatkowych oraz zapewni profesjonalne doradztwo w zakresie działalności dobroczynnej. Klienci, którzy skorzystają z tej bezpłatnej usługi, będą mogli przy wsparciu Senior Family Officera bezpiecznie zaplanować i zrealizować proces sukcesji, a następnie zarządzać majątkiem rodzinnym i firmowym w jednym miejscu. Dodatkowo w Banku Pekao i Biurze Maklerskim Pekao fundacje rodzinne w organizacji mogą otwierać konta firmowe i maklerskie na preferencyjnych warunkach.
„Będziemy rozwijać Family Office. Chcemy wzbogacić ofertę o edukację i doradztwo zdrowotne” – zapowiedział również Walęczak.
Jak poinformował Fuchs, usługa rusza z dniem 29 maja, jednak jeszcze przed jej oficjalnym startem bank zaczął realizować dwa projekty z tego obszaru.
Bank Pekao jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 281,14 mld zł na koniec 2022 r.
Źródło: ISBnews