Bank Polskiej Spółdzielczości (BPS) zaktualizuje strategię i zamierza przedstawić jej założenia na lata 2021-2024 w IV kwartale bieżącego roku, poinformował ISBnews prezes Artur Adamczyk.
„Mamy strategię dla Banku Polskiej Spółdzielczości i dla Zrzeszenia BPS, ale pewnie – jak większość podmiotów na rynku – będziemy musieli zmierzyć się z tematem nie tyle sformułowania nowej strategii, co pewnego rodzaju przejrzenia inicjatyw pod kątem tego, co musi być priorytetem w najbliższym czasie, a co można odłożyć na później. Jesteśmy w fazie, w której taki przegląd będziemy robić” – powiedział Adamczyk w rozmowie z ISBnews.
Dotychczasowa strategia Grupy BPS obejmuje lata 2018-2026 i zakłada osiągnięcie w 2020 roku 22,8 mln zł zysku netto, wskaźnika C/I na poziomie 64,3%, zaś wskaźnika NPL na poziomie 9,8%. Zakładany na 2020 rok współczynnik kapitału to 11,5%, a łączny wskaźnik kapitałowy 15,3%.
„Główne kierunki działania udostępnimy na naszej stronie internetowej. Natomiast pod koniec roku powinniśmy mieć gotową całościową zaktualizowaną strategię na 3 lata tj. na 2021-2024” – dodał.
Prezes poinformował, że wszystkie główne założenia, które Bank Polskiej Spółdzielczości stawiają jako centrum kompetencyjne dla banków spółdzielczych – zarówno po stronie back office, dostawcy produktów, jak i rozwiązań technologicznych – zostaną utrzymane w zaktualizowanej strategii. Jak zaznaczył bowiem, pandemia dodatkowo wzmocniła rolę banku zrzeszającego.
„Oczywiście, jeszcze trzeba wzmocnić kanały zdalne, należy coraz bardziej brać pod uwagę customer experience. Co do zasady, realizujemy tematy zgodnie z postawionymi celami, natomiast przeglądamy priorytety, harmonogramy, produkty, które w najbliższym czasie udostępnimy bankom spółdzielczym, aby mogły skuteczniej konkurować o klientów” – wyjaśnił Adamczyk.
Bank BPS wraz z 325 bankami spółdzielczymi Zrzeszenia tworzy System Ochrony, który ma na celu zapewnienie płynności i wypłacalności jego uczestnikom.
„Ten system zapobiega potencjalnym kłopotom i wspomaga procesy łączeniowe w bankach. Mija 5 pięć lat od jego powstania i w tym czasie okazał się skuteczny. Obecnie, spośród wszystkich banków należących do Zrzeszenia BPS, dwa banki nie spełniają wymogów kapitałowych, ale są one w procesie łączenia” – zaznaczył.
Grupa Banku Polskiej Spółdzielczości to największe zrzeszenie banków spółdzielczych w Polsce. Tworzy je 325 zrzeszonych banków spółdzielczych oraz Bank BPS. Ponadto z bankiem BPS współpracuje 12 banków spółdzielczych. Banki spółdzielcze obsługują klientów indywidualnych, mają bliskie relacje z mikro, małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Grupa BPS oferuje usługi finansowe w zakresie obsługi maklerskiej, faktoringu, leasingu oraz funduszy inwestycyjnych.
Źródło: ISBnews