Barometr Rynku Consumer Finance wzrósł o 3 pkt kw/kw do poziomu 93 pkt w II kw. 2022 r., wciąż jest jednak jest poniżej długookresowej średniej, a trend jest nadal spadkowy, wynika z raportu Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) „Sytuacja na rynku consumer finance w II kw. 2022 r.”.
„W II kw. 2022 r. wartość Barometru Rynku Consumer Finance (BRCF) po dwóch kwartałach spadku nieco wzrosła, co jest pewnym zaskoczeniem. Wskaźnik wzrósł o 3 pkt, osiągając poziom 93 pkt (wobec 90 przed kwartałem i 103,7 przed rokiem)” – czytamy w raporcie.
ZPF zaznacza jednak, że trend po oczyszczeniu z wahań krótkookresowych (szereg wygładzony) jest spadkowy, a wskazania wciąż są poniżej 100 pkt, czyli w obszarze pesymizmu. Wartość BRCF jest niższa o około 19 pkt niż przed kryzysem pandemicznym.
Bardzo pesymistyczne są oceny ogólnej sytuacji gospodarczej Polski – około 72% gospodarstw domowych oczekuje jej pogorszenia w następnych 12 miesiącach. Przed kwartałem było to 65%, przed rokiem 49%, a w szczycie pandemii 80%. Mimo to – jak czytamy w raporcie – nie wzrosły jednak obawy przed bezrobociem.
Gospodarstwa domowe lepiej oceniają zbilansowanie własnego budżetu 47% deklaruje, że ma nadwyżkę i jest w stanie oszczędzać z bieżących dochodów (poprzednio 41%, przed rokiem 55,6%).
Większy odsetek oczekuje też bezproblemowej obsługi zobowiązań – 51,9% gospodarstw domowych, przed kwartałem było to około 45,6%, a przed rokiem 58,8%.
Z badania nie wynika również znaczące zmniejszenie skłonności do zaciągania kredytów.
„Wojna w Ukrainie nie wywołała załamania w skłonności do wydatków na dobra trwałego użytku, gospodarstwa domowe realizują jeszcze odroczony popyt z okresu pandemii lub uciekają przed inflacją w tę grupę wydatków” – czytamy w raporcie.
Wzrósł np. odsetek respondentów, którzy nie wykluczają zakupu lub budowy domu/mieszkania w najbliższych 12 miesiącach – 17% gospodarstw domowych uważa, że wydatki na zakup mieszkania są w ich przypadku prawdopodobne, przed kwartałem było to około 14% i 20% przed rokiem.
Spadły też obawy o obsługę zobowiązań. Barometr Obsługi Zobowiązań w II kw. 2022 roku, po trzech kwartałach spadków, uległ zwiększeniu do 94,6 pkt, w porównaniu do 84,4 pkt.
„W ocenie bieżącej obsługi zobowiązań nadal dominują gospodarstwa domowe, które obsługują je bezproblemowo – jest ich obecnie 68,3%. Przed kwartałem było ich 63,8%, przed rokiem 71,3%” – czytamy w raporcie.
Z „dużymi problemami” boryka się obecnie 6,5% gospodarstw (8,5% poprzednio i 7,2% przed rokiem), w tym około 2% deklaruje opóźnienia w obsłudze zobowiązań przekraczające 6 miesięcy.
„Nastroje konsumentów na rynku consumer finance są w trendzie spadkowym mimo lekkiej poprawy. Perspektywy również nie są optymistyczne. Według wszelkich oczekiwań cykl podwyżek stóp procentowych będzie kontynuowany i wysoka inflacja utrzyma się na dłużej” – podsumowuje ZPF.
Źródło: ISBnews