Docelowy poziom MREL dla Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) wyznaczony przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) na podstawie danych skonsolidowanych wynosi 12,75% łącznej kwoty ekspozycji na ryzyka i 4,5% miary ekspozycji całkowitej (w tym z tytułu funduszy własnych i zobowiązań podporządkowanych 12,35% łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko oraz 4,48% miary ekspozycji całkowitej), podał bank.
Poziom MREL został wyznaczony na podstawie danych finansowych banku wg stanu na dzień 31 grudnia 2020 r.
Bank podał, że jednocześnie została wyznaczona liniowa ścieżka dojścia, zgodnie z którą na dzień 1 stycznia 2022 r. oraz 1 stycznia 2023 r. MREL w odniesieniu do łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko wynosi odpowiednio 11,87% i 12,31% (MREL w odniesieniu do miary ekspozycji całkowitej wynosi kolejno 3% i 3,75%).
„Poziomy śródokresowe bank powinien spełnić do końca roku kalendarzowego w okresie dojścia do docelowego poziomu MREL. Docelowe poziomy MREL bank jest zobowiązany spełnić od 01.01.2024 r.” – czytamy w komunikacie.
BFG poinformował, że w każdym kolejnym roku kalendarzowym Fundusz będzie dokonywał przeglądu planu przymusowej restrukturyzacji i dostosowywał docelowy poziom MREL do zmieniających się wymogów kapitałowych banku, zaznaczono.
„Bank powinien utrzymywać poziom MREL wyrażony jako odsetek TREA i TE w sposób ciągły, tzn. zgodnie ze zmieniającą się wartością TREA i TE banku” – podsumowano.
Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym GPW. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ S.A. Aktywa razem banku wyniosły 18,49 mld zł na koniec 2019 r.
Źródło: ISBnews