Wymóg MREL dla ING Banku Śląskiego został określony na 16,34% łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko (TREA) i 5,91% miary ekspozycji całkowitej (TEM) na poziomie indywidualnym. Bank jest zobowiązany do spełnienia wymogu MREL do 31 grudnia 2023 roku.
Jak wskazano, decyzja ws. wymogu MREL została podjęta przez organy ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, tj. Jednolitą Radę ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji (Single Resolution Board – SRB (SRB)) oraz Bankowy Fundusz Gwaracyjny (BFG) i opiera się na zastosowanej dla Grupy ING strategii przymusowej restrukturyzacji zakładającej jeden punkt kontaktowy.
„Wymóg MREL wyznaczony przez BFG, w porozumieniu z SRB, dla banku wynosi 16,34% łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko (TREA) i 5,91% miary ekspozycji całkowitej (TEM) na poziomie indywidualnym. Bank jest zobowiązany do spełnienia wymogu MREL do 31 grudnia 2023 roku” – czytamy w komunikacie.
Całość wymogu MREL powinna być spełniona w formie funduszy własnych i zobowiązań spełniających kryteria określone w art. 98 ustawy o BFG, stanowiącym transpozycję art. 45f(2) BRRD2, podano także.
„BFG oczekuje, że część MREL odpowiadająca kwocie rekapitalizacji będzie spełniona w formie instrumentów dodatkowych Tier 1 (AT1), instrumentów kapitału Tier 2 (T2) oraz innych podporządkowanych zobowiązań kwalifikowalnych nabytych bezpośrednio bądź pośrednio przez podmiot dominujący” – czytamy dalej.
Ponadto, BFG wskazał na śródokresowe cele MREL, które w relacji do:
− TREA wynoszą 12,17% na koniec 2021 roku i 14,26% na koniec 2022 roku, oraz
− TEM wynoszą 3% na koniec 2021 roku i 4,46% na koniec 2022 roku, podano także.
ING Bank Śląski jest notowany na GPW od 1994 r. Jego głównym akcjonariuszem jest holenderska grupa ING.
Źródło: ISBnews