Biomed-Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek podpisał wiążący dokument – term sheet z Apogepha Arzneimittel GmbH z siedzibą w Dreźnie, dotyczący 4,5 mln euro (ok. 20 mln zł) pożyczki na rozwój produktu leczniczego Onko BCG, podała spółka. Podpisanie umowy jest pierwszym krokiem w kierunku zapewnienia finansowania wkładu własnego niezbędnego dla pozyskania środków z dotacji unijnych w wysokości 60% wartości inwestycji, szacowanej na ok. 72 mln zł, związanej z budową nowego zakładu produkcyjnego.
„Podpisanie term sheetu z Apogepha Arzneimittel GmbH to ważny element, aby spełnić obligatoryjne warunki do pozyskania środków unijnych w wysokości ok. 43,2 mln zł, niezbędnych do realizacji projektu związanego z rozwojem produktu Onko BCG. Przeprowadzone wewnętrznie analizy wskazują na duży stopień rentowności inwestycji” – powiedział p.o. prezesa Biomed Lublin Piotr Fic, cytowany w komunikacie.
Pożyczka wysokości 4,5 mln euro będzie oprocentowana w wysokości 2,5% w skali roku liczone od wypłaconej transzy pożyczki, zaś od 1 stycznia 2022 r. oprocentowanie wynosić będzie 8% w skali roku. Spłata pożyczki przewidziana jest w 12 ratach w wysokości 375 500 euro płatnych na koniec czerwca i koniec grudnia każdego roku począwszy od 31 grudnia 2024 r. Spłata pożyczki zabezpieczona ma być hipoteką ustanowioną na nieruchomości spółki, podano.
Jak podkreślił Fic, rozwój produktu Onko BCG to jeden z filarów rozwoju Biomed Lublin, a budowa nowego zakładu uwolni potencjał Biomedu.
„Globalnie odnotowuje się ciągły deficyt produktowy leków o profilu onkologicznym, opartym na szczepie BCG. Informacje o okresowej niedostępności leków BCG na raka pęcherza można znaleźć w raportach z całego świata oraz w dokumentach państwowych, w których wiele z tych leków określa się jako leki o zagrożonej dostępności. Podpisana umowa cementuje nasz strategiczny alians z Apogepha Arzneimittel. Przypomnę, że nasz partner, będący liderem w Niemczech w dziedzinie urologii, ma wyłączność sprzedaży Onko BCG w Niemczech i Szwajcarii, a także odpowiada za rejestrację produktu tych rynkach” – dodał Fic.
Obecna linia produkcyjna BCG wykorzystywana jest do naprzemiennej produkcji Onko BCG oraz szczepionki przeciwgruźliczej BCG 10, której Biomed jest wieloletnim dostawcą dla Ministerstwa Zdrowia, w związku z czym moce wytwórcze spółki tego produktu są ograniczone i wynoszą ok 36 000 opakowań rocznie.
„Realizacja inwestycji związanej z budową nowego zakładu produkcyjnego pozwoli na zwiększenie wydajności o ok. 210 000 opakowań rocznie, co oznacza niemal siedmiokrotne zwiększenie potencjału wytwórczego tego produktu. Naszą ambicją jest zintensyfikowanie mocy wytwórczych Onko BCG do ok. 300 000 opakowań rocznie, a posiadając odpowiednią infrastrukturę spółka może prowadzić na posiadanym przez nią terenie, w zależności od potrzeb, dalszą modułową rozbudowę zdolności produkcyjnych do ponad 1 mln opakowań” – powiedział także Fic.
Onko BCG to lek stosowany w leczeniu nieinwazyjnego nowotworu pęcherza moczowego. Używany jest jako alternatywa lub wsparcie chemioterapii. Rak pęcherza moczowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u ludzi. Znajduje się w pierwszej dziesiątce najczęściej występujących nowotworów na świecie, a liczba nowych przypadków wciąż rośnie.
„W sytuacji globalnych niedoborów wlewek BCG zwiększenie przez spółkę mocy produkcyjnych w Onko BCG będzie odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na tego typu produkty, a dwukrotne zwiększenie poszczególnych serii produkcyjnych sprawi, że tak realizowany proces produkcyjny pozwoli na obniżenie jednostkowego kosztu wytwarzania produktu” – powiedział członek zarządu ds. technologii i produkcji Biomed Lublin Artur Bielawski.
Oprócz inwestycji w Centrum innowacji biotechnologicznych BCG i zakładu produkcyjnego Onko BCG Spółka na chwilę obecną nie planuje żadnych istotnych inwestycji, zaznaczono.
Apogepha to niezależna niemiecka firma specjalizująca się w dziedzinie urologii i na bazie podpisanej umowy złożyła wnioski o rejestrację Onko BCG w Niemczech i Szwajcarii. Proces rejestracji na tych rynkach już jest w toku. Biomed-Lublin będzie wyłącznym dostawcą produktu Onko BCG na tych rynkach.
Biomed-Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek jest polską firmą farmaceutyczną działającą od 1944 roku. Firma zajmuje się produkcją preparatów leczniczych (leki na receptę, wyroby medyczne oraz odczynniki laboratoryjne, stosowane w laboratoriach biochemicznych i medycznych). Spółka jest notowana na głównym rynku GPW od 2015 r.
Źródło: ISBnews