Grupa Ciech odstąpiła na razie od planów budowy dwóch bloków gazowych, ponieważ przy obecnych cenach gazu ziemnego taka inwestycja zupełnie się nie kalkuluje. Spółka koncentruje się na instalacji termicznego przetwarzania odpadów w Inowrocławiu, a także rozważa wykorzystanie biomasy w Inowrocławiu i Janikowie, poinformował ISBnews prezes Dawid Jakubowicz.
„W przypadku małego bloku gazowego mamy już nawet pozwolenie na budowę, ale przy tych cenach gazu to się w żaden sposób nie kalkuluje, dlatego plany budowy bloków gazowych zostały wstrzymane” – powiedział Jakubowicz w rozmowie z ISBnews podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach. Agencja ISBnews jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Ciech informował w 2021 roku, że rozważa budowę dwóch bloków gazowych, małego (o mocy 16 Mwe) i dużego (o mocy 120 MWt), które miałyby powstać we współpracy z zewnętrznymi inwestorami.
„Jeśli sytuacja na rynku gazu ziemnego się ustabilizuje, możliwy jest powrót do tych projektów. Wiemy, jaka musi być cena gazu, żeby te inwestycje miały sens, ale wszystko wskazuje na to, że nie ma co liczyć na to w najbliższym czasie. Bloki miały być budowane przez zewnętrznych partnerów, a nikt nie weźmie na siebie takiego ryzyka w obecnych warunkach zmienności rynkowej” – dodał.
Szef Ciechu podkreślił, że spółka koncentruje się na instalacji termicznego przetwarzania odpadów w Inowrocławiu, a zarówno dla lokalizacji w Inowrocławiu, jak i Janikowie rozważa dodatkowo wykorzystanie biomasy.
„Testujemy już współspalanie biomasy z węglem, alternatywą jest przerobienie jednego z istniejących kotłów węglowych na biomasę lub postawienie nowego na to paliwo” – powiedział.
Zapewnił przy tym, że rezygnacja z bloków gazowych nie zmienia celów zapisanych w strategii ESG Grupy Ciech, czyli przede wszystkim zmniejszenia emisji CO2 o jedną trzecią do 2026 roku, bo największy efekt w tym obszarze ma pochodzić z instalacji termicznego przetwarzania odpadów, która ma być wybudowana w 2026 roku.
Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od 2005 r. Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie. Jego skonsolidowane przychody wyniosły 3,46 mld zł w 2021 r.
Źródło: ISBnews
mam nadzieje ze ciechowi to nie zaszkodzi… lubilem tam pracowac