Strategia BNP Paribas Bank Polska na lata 2022-2025 „GObeyond” zakłada m.in. wzrost udziału zrównoważonego finansowania do 10% w 2025 r. z 4,5% na koniec 2021 r., podał bank.
„Bank chce być liderem zrównoważonych finansów, rozwijając ofertę dedykowanych produktów i usług dla wszystkich linii biznesowych. Ich dynamiczna sprzedaż pozwoli na wzrost udziału zrównoważonego finansowania z 4,5% na koniec 2021 r. do 10% w 2025 r. Bank wdroży najwyższe standardy zarządzania ryzykiem ESG i konsekwentnie będzie poprawiał profil ryzyka ESG swojego portfela kredytowego. Ponadto bank będzie konsekwentnie mierzył i ograniczał ślad węglowy swojego portfela poprzez wsparcie klientów w ich transformacji” – czytamy w komunikacie.
Bank dąży również do uzyskania własnej neutralności klimatycznej dzięki zmniejszeniu zużycia zasobów oraz wdrożeniu odpowiedzialnych praktyk zakupowych. Do 2025 r. bank planuje zredukować emisję CO2 z działalności operacyjnej o 55% (wobec 2019 r.) oraz zużycie papieru o 80% (wobec 2021 r.), podano także.
„W relacji z klientami dominować będzie odpowiedzialność, dostępność, transparentność i etyka. Nadrzędnym celem jest, aby klient kupował świadomie to, czego potrzebuje oraz nie był zaskakiwany ukrytymi zapisami w umowach. Nasze oddziały będą nadal modernizowane tak, by spełniać szczególne potrzeby osób starszych i niepełnosprawnych. Zakładamy, że 50% sieci otrzyma certyfikat 'Obiekt bez barier’. Bank nie planuje wprowadzać rozwiązań, które wymuszałyby rezygnację z wizyt klientów w placówkach. Będzie natomiast aktywnie wspierał klientów w transformacji cyfrowej” – czytamy dalej.
Jak podał bank, strategia zakłada m.in. osiągnięcie wskaźnika zwrotu na kapitale (ROE) na poziomie ok. 12% oraz wskaźnika kosztów do dochodów – na max. 48% do 2025 r. Skupia się na rozwoju organicznym, przy zachowaniu odpowiedzialnego podejścia do zarządzania ryzykiem.
BNP Paribas Bank Polska jest członkiem wiodącej międzynarodowej grupy bankowej BNP Paribas. Jest bankiem uniwersalnym, notowanym na GPW. Aktywa razem banku wyniosły 131,78 mld zł na koniec 2021 r.
Źródło: ISBnews