Grupa Boryszew jest zainteresowana instalacją kilku modułowych mikro reaktorów jądrowych (MMR) o mocy 10-15 MW każdy, w celu uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców energii, poinformował ISBnews prezes Wojciech Kowalczyk.
„Interesujemy się MMR-ami, podpisaliśmy list intencyjny z potencjalnym dostawcą takich reaktorów, firmą amerykańską. Kiedy ta technologia zostanie skomercjalizowana, takie rozwiązanie z mikro reaktorem o mocy 10-15 MW zainstalowanym przy kilku zakładach produkcyjnych będzie dla nas idealne w celu uniezależnienia się od zewnętrznych cen energii” – powiedział Kowalczyk w rozmowie z ISBnews.
Według wstępnych szacunków, potencjalny koszt inwestycji w jeden reaktor może wynieść około 15 mln USD, podczas gdy dla porównania roczny koszt zakupu energii z zewnętrznych źródeł dla jednego tylko zakładu z Grupy Boryszew może sięgać nawet 20 mln zł.
„Myślę, że realny termin na uruchomienie pierwszych MMR-ów w Polsce to 2026-2027 rok” – dodał prezes.
Jego zdaniem, Grupa Boryszew mogłaby być również zainteresowana ewentualnym udziałem w uruchomieniu produkcji mikro reaktorów jądrowych w Polsce, gdyby była taka możliwość.
„Popyt ze strony przemysłu na pewno byłby ogromny” – podsumował.
Grupa Boryszew jest jedną z największych grup przemysłowych w Polsce, specjalizującą się w produkcji komponentów do samochodów, przetwórstwie metali nieżelaznych oraz chemii przemysłowej. Zatrudnia ok. 10 tys. pracowników w ponad 30 zakładach zlokalizowanych w 14 krajach, na 4 kontynentach. Boryszew jest notowany na GPW od 1996 r. Skonsolidowane przychody wyniosły 6,26 mld zł w 2021 r.
Źródło: ISBnews