Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) robi „wszystko, co tylko możliwe”, aby wyjść z planu naprawczego z końcem 2023 r., ale w komunikacji z rynkiem podkreśla, że to cel aspiracyjny, poinformował ISBnews prezes Wojciech Hann.
„Podstawowym warunkiem wyjścia z grupowego planu naprawy (GPN) jest udowodnienie i KNF, i rynkowi, że odzyskaliśmy trwałą rentowność. Myślę, że wyniki II kw. 2022 są pewnym krokiem we właściwą stronę. Osiągnęliśmy historycznie wysoką rentowność, ale w przyszłym roku musimy potwierdzić, że to nie jest jednorazowe osiągnięcie, że potrafimy ten trend utrzymać” – powiedział Hann w rozmowie z ISBnews.
„Nie chcę składać w tej chwili twardych zobowiązań, że z końcem 2023 roku wyjdziemy z planu naprawczego, dlatego w naszej komunikacji z rynkiem używamy sformułowania, że jest to cel aspiracyjny. Robimy, oczywiście, wszystko, by było to możliwe, ale może się okazać, że KNF wziąwszy pod uwagę nasze wyniki za 2023 rok powie: no dobrze, to zostawmy sobie jeszcze jakiś bufor na ostateczne potwierdzenie, tym bardziej, że otoczenie makroekonomiczne jest bardzo nieprzewidywalne” – dodał.
Podkreślił, że w długim terminie BOŚ powinien funkcjonować jak normalny bank, co wiązałoby się z odzyskaniem ratingu inwestycyjnego oraz możliwością finansowania się na rynku międzybankowym w znacznie większym stopniu, niż ma to miejsce obecnie.
„Nie ulega dla mnie wątpliwości, że powinniśmy z GPN wyjść. Pytanie natomiast brzmi, kiedy, za zgodą KNF, to zrobić w sposób odpowiedzialny i bezpieczny” – powiedział Hann.
Obecny plan naprawy został zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Finansowego 17 grudnia 2021 r. Zastąpił on realizowany dotychczas przez bank zaktualizowany program postępowania naprawczego obejmujący okres 2018-2021.
BOŚ opracował grupowy plan naprawy i przedłożył go KNF w październiku 2020 roku. Komisja w styczniu 2021 roku wezwała bank do uzupełnienia oraz zmiany tego planu. Zaktualizowany GPN został złożony przez bank w kwietniu 2021 roku, nadzorca miał jednak do niego uwagi i wyznaczył nowy termin złożenia uzupełnionego dokumentu na 16 lipca 2021 roku. BOŚ zgodnie z wezwaniem KNF skorygował plan i złożył go do KNF. Następnie, 22 grudnia, bank poinformował o zatwierdzeniu grupowego planu naprawy przez komisję.
W czerwcu 2021 roku rada nadzorcza banku zatwierdziła strategię rozwoju na lata 2021-2023, która jest spójna z zaakceptowanym przez KNF grupowym planem naprawczym.
Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym GPW. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ. Aktywa razem banku wyniosły 20,59 mld zł na koniec 2021 r.
Źródło: ISBnews