Branże związane z przetwórstwem drewna, które od II poł. 2022 r. doświadczają spadków produkcji, w przyszłym roku powinny odnotować lekką poprawę sytuacji i wrócić na ścieżkę umiarkowanych wzrostów, uważają analitycy PKO Banku Polskiego. Stanie się to jednak najwcześniej w II poł. 2024 r.
„Producentom powinna sprzyjać stabilizacja sytuacji na rynku sprzedaży drewna. Po okresie silnych wzrostów cen i ograniczeń podażowych, rynek wraca do równowagi. Pozytywnym sygnałem z punktu widzenia krajowych przetwórców jest spadek eksportu nieprzetworzonego drewna z Polski” – czytamy w analizie.
„Rok 2024 pokaże naszym zdaniem lekką poprawę sytuacji w branżach związanych z przetwórstwem drewna. Po serii silnych szoków z ostatnich lat – popytowych (pandemia i boom na trwałe dobra konsumpcyjne, a potem inflacja ograniczająca takie zakupy) i podażowych (niedobór surowców), branże te już w 2024 powinny wrócić na ścieżkę umiarkowanych wzrostów, czemu będzie sprzyjać m.in. oczekiwany wzrost konsumpcji prywatnej. Przed producentami stoi jednak wiele wyzwań, związanych m.in. ze spodziewanym ograniczeniem pozyskania drewna, ale także koniecznością zielonej transformacji przedsiębiorstw” – dodano.
Ponadto marże firm, szczególnie z branży drzewnej i papierniczej, mogą znajdować się pod presją przez kilka kolejnych kwartałów, co najmniej do II kw. 2024 r. Będzie to wynikiem spodziewanych dalszych spadków cen wyrobów gotowych w tych branżach, przy ograniczonej możliwości redukcji kosztów, m.in. ze względu na wzrost płacy minimalnej od stycznia 2024 oraz nadal wysokich cen energii. Mocno zorientowanym na eksport producentom mebli oraz masy włóknistej i papieru nie sprzyja również umocnienie kursu złotego wobec euro.
„Czy po serii spadków przedsiębiorcy dostrzegają już sygnały poprawy? W branży meblarskiej i papierniczej – tak, na co wskazują rosnące w ostatnich miesiącach wskaźniki wyprzedzające koniunktury, przewyższające średnie wartości w przetwórstwie przemysłowym. Odwróceniu negatywnych tendencji będzie sprzyjać spodziewany w 2024 wzrost konsumpcji prywatnej na rynku krajowym, a także, choć w mniejszej skali, na rynkach naszych głównych partnerów eksportowych. Natomiast sentyment w branży drzewnej nadal jest negatywy, co wynika w dużym stopniu z ograniczenia aktywności w budownictwie oraz mniejszego popytu na wyroby branży m.in. ze strony producentów mebli. W naszej ocenie powrót na ścieżkę wzrostu w branży drzewnej nastąpi najwcześniej w II poł. 2024 r.” – czytamy dalej.
Poza oczekiwaną odbudową popytu konsumpcyjnego, branżom związanym z przetwórstwem drewna będzie sprzyjać jeszcze kilka czynników, m.in. popyt na stolarkę otworową w związku z pracami termomodernizacyjnymi (Fala Renowacji), czy rosnąca popularność budownictwa drewnianego. Przetwórcom sprzyja również długofalowy trend zastępowania produktów o wysokim śladzie węglowym produktami pochodzenia naturalnego, na czym korzystają również producenci opakowań papierowych. Popyt na meble oraz wiele wyrobów z drewna w dużym stopniu zależy od sytuacji na rynku mieszkaniowym, która wspierana jest obecnie przez 'Bezpieczny kredyt 2%’. Ewentualne wygaszanie tego programu w połączeniu z niską liczbą rozpoczynanych budów nowych mieszkań w 2022 i 2023 może jednak odbić się negatywnie na krajowym popycie na meble i drewniane elementy wyposażenia mieszkań w perspektywie 2024-2025, wymieniono w raporcie.
Branże związane z przetwórstwem drewna odpowiadały w 2022 za blisko 12% wartości dodanej brutto przetwórstwa przemysłowego. Od II poł. 2022 r. producenci mierzą się ze spadkami produkcji. Za znaczną część przychodów odpowiada sprzedaż zagraniczna, a udział Polski w unijnym eksporcie jest wysoki (meble – 1. miejsce; wyroby z drewna – 2.; opakowania papierowe – 3.). Zależność firm od koniunktury na rynkach zagranicznych jest wysoka, przypomnieli analitycy.
Spadki produkcji przełożyły się na pogorszenie wyników finansowych firm w większości branż związanych z przetwórstwem drewna. Dane za III kw. 2023 r. pokazały stratę netto w branży tartacznej, a zyskowność całej branży drzewnej uległa znacznemu obniżeniu. Wzrosła natomiast, mimo spadku przychodów, rentowność meblarstwa oraz produkcji wyrobów z papieru, podano także.
Źródło: ISBnews