Branża opakowań to perspektywiczna gałąź przemysłu natrafiająca w Polsce na podatny grunt rozwojowy. W ostatnich kwartałach wprawdzie borykała się z poważnymi wyzwaniami popytowymi, ale 2024 rok powinien przynieść poprawę sytuacji, oceniają analitycy Banku Pekao w raporcie „Branża opakowań w dobie słabszego popytu. Sytuacja bieżąca i perspektywy na najbliższe kwartały”.
„Lata 2021-2022 stały pod znakiem dynamicznego wzrostu wartości produkcji opakowań (aż 26% średniorocznie), nie tylko dzięki rosnącym wolumenom, ale też przede wszystkim wyższym cenom wyrobów. I-III kw. 2023 był jednak okresem silnego spowolnienia w branży pod wpływem dużo słabszego popytu krajowego i zagranicznego (spadki r/r wolumenów większości typów opakowań wyniosły od kilku do kilkunastu procent)” – czytamy w raporcie.
Jak podkreślają analitycy, Polska stale umacnia swoją pozycję wśród czołowych unijnych eksporterów opakowań. Pod względem wartości eksportu zajmowała w 2022 roku 3. miejsce w UE z minimalną stratą do wicelidera Francji. Od 2010 roku udział naszego kraju w unijnym eksporcie wzrósł o około 4 pkt proc. do ponad 10% w ub.r. W 2023 roku krajowi producenci napotkali jednak na poważne bariery popytowe (zwłaszcza na kluczowym rynku niemieckim), czego skutkiem był spadek wolumenowy i wartościowy sprzedaży zagranicznej w pierwszych 7 miesiącach odpowiednio o 9% i 3% r/r.
„Słabsza sprzedaż przełożyła się na pogorszenie wyników finansowych branży. W I poł. 2023 jej wynik netto zmalał o 6% r/r, pomimo delikatnej poprawy r/r zyskowności (8% vs 7,7%). Po okresie rekordowych nakładów (2021-2022) I połowa br. przyniosła także spadek aktywności inwestycyjnej (nakłady niższe o 9% r/r, stopa inwestycji w dół o ponad 20 pkt proc. r/r). Ogólna sytuacja branży jest jednak stabilna i korzystna na tle przetwórstwa przemysłowego (wyższa rentowność, niższy odsetek firm ze stratą netto, optymalna płynność i zadłużenie). W dodatku w przyszłym roku zakładamy odbicie koniunktury w sektorze (zakładany szybszy wzrost gospodarczy w PL i UE na fali wyższej konsumpcji). Na jedno z głównych wyzwań (poza kwestiami regulacyjnymi) wyrasta ponownie presja płacowa, rekompensowana jednak ulgą po stronie kosztów materiałów” – czytamy dalej.
Pekao podkreśla, że sektor opakowań to silnie rozwinięty obszar krajowego przetwórstwa (pod względem jego udziału w produkcji przemysłowej Polska nie ma sobie równych w UE). Branżę charakteryzuje dynamiczny rozwój, a także ponadprzeciętna rentowność i aktywność inwestycyjna.
„Polska jest 5. największym producentem opakowań w UE (z ponad 8-proc. udziałem w produkcji), a jednocześnie ich 3. największym eksporterem (ponad 10%). Produkcję opakowań w Polsce cechuje silne rozdrobnienie, ale też wysoki udział kapitału zagranicznego w łącznych przychodach, które generowane są jednak w aż około 60% ze sprzedaży krajowej. Kluczową rolę w całym sektorze odgrywa produkcja dwóch typów opakowań papierowych oraz z tworzyw sztucznych (odpowiadających za niemal 3/4 jego łącznej wartości)” – napisano także w materiale.
Źródło: ISBnews