BXF Energia – spółka powołana właśnie przez Budimex i Ferrovial do działalności na rynku OZE – planuje osiągnięcie „break even point” w ciągu 3-4 lat, poinformował ISBnews prezes Piotr Świecki.
„W pierwszej fazie realizujemy zakupy projektów na różnym etapie zaawansowania, następnie budowa to rok-półtora, więc zakładam, że powinniśmy wyjść na plus w ciągu 3-4 lat, czyli nieco wcześniej niż przewiduje plan osiągnięcia 500 MW mocy z OZE w 2027-2028 roku” – powiedział Świecki w rozmowie z ISBnews.
Według niego, spółka analizuje obecnie kolejne projekty „ready to build” i ocenia rynek OZE jako „rozgrzany”.
Jak ocenił szef BXF Energia, ostateczny podział między mocami z wiatru i fotowoltaiki w 500 MW planowanych na 2027-2028 rok będzie wynikał z cen energii elektrycznej.
„Nie ulega wątpliwości, że w polskich warunkach lepiej byłoby mieć więcej projektów wiatrowych, a nowelizacja ustawy odległościowej otwiera pewne możliwości, ale nadal istnieją ograniczenia formalne. Gdyby przyjęta została odległość 500 metrów od wiatraków, zapewne byłoby prościej, bo według szacunków zwiększyłoby to nasz potencjał nawet dwukrotnie, ale biznes nie może się obrażać na regulacje. Życzyłbym sobie, żeby ten udział wiatru i słońca w naszym portfelu był zbilansowany, czyli mniej więcej po połowie, ale nie będzie to łatwe do osiągnięcia” – dodał Świecki.
Jak podkreślił, spółka będzie się przy realizacji kolejnych projektów posiłkować finansowaniem zewnętrznym, idealnie w formule project-finance.
Budimex jest notowany na warszawskiej giełdzie od 1995 r. Jego inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma Ferrovial. W 2022 r. miał 8,62 mld zł skonsolidowanych przychodów.
Źródło: ISBnews