Captor Therapeutics ujawnił, że jednym z trzech celów molekularnych projektu CT-01 jest opracowanie i rozwój kandydata na lek w terapii raka wątrobowokomórkowego. Celem projektu CT-02 jest opracowanie i rozwój nietoksycznych ligandów oraz ich zastosowanie w terapii chorób autoimmunologicznych, a projektu CT-05 – zastosowanie technologii celowanej degradacji białek w terapii łuszczycy i reumatoidalnego zapalenia stawów, podała spółka.
„W ramach zbliżania się do fazy klinicznej spółka zdecydowała się ujawnić, że związek, będący kandydatem na lek w projekcie CT-01, skutecznie degraduje również białko NEK7, zapewniając w ten sposób unikalny profil degradacji trzech białek, który może znaleźć zastosowanie w leczeniu raka wątrobowokomórkowego (HCC) oraz niektórych innych nowotworów. […] Spółka również informuje, że kandydat na lek CPT-6281, został opracowany jako pro-lek aktywowany przez enzym obecny w podwyższonych ilościach w stanach zapalnych w wątrobie, płucach i niektórych guzach przewodu pokarmowego, co daje dodatkowe potencjalne korzyści w leczeniu nowotworów tych narządów, a także zwiększa okno terapeutyczne dla kandydata na lek” – czytamy w komunikacie.
Ponadto spółka ujawniła białko NEK7 jako cel molekularny projektu CT-02. Oprócz korzyści przeciwnowotworowych wynikających z degradacji białka NEK7 w połączeniu z degradacją białka GSPT1 i SALL4 w projekcie CT-01, selektywna degradacja samego NEK7 w projekcie CT-02 ma także istotną wartość w leczeniu kilku chorób autoimmunologicznych.
W projekcie CT-05 związki małocząsteczkowe indukujące selektywną degradację PKC mogą być wykorzystane w terapii szeregu zarówno chorób autoimmunologicznych, jak i onkologicznych, wskazano również.
Captor Therapeutics prowadzi projekty badawczo-rozwojowe leków oraz projekty ukierunkowane na rozwój platformy technologicznej. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od 2021 r.
Źródło: ISBnews