Ciech i Synthos Green Energy (SGE) podpisały list intencyjny w sprawie nawiązania współpracy w zakresie wykorzystania przez spółki z Grupy Ciech energii pochodzącej z małych (Small Modular Reactors – SMR) i mikro reaktorów modułowych (Micro Modular Reactors – MMR), podał Ciech. Podpisany list umożliwi Ciech przeprowadzenie gruntownej analizy wykorzystania technologii SMR i MMR w swoich spółkach.
„List intencyjny przewiduje nawiązanie długofalowej współpracy w zakresie określenia charakterystyki potrzeb w zakresie dostaw energii na potrzeby spółek przy zastosowaniu technologii SMR i MMR, wypracowanie modelu dostaw energii, określenia możliwości i warunków budowy instalacji SMR i MMR na terenie spółek oraz ustalenie brzegowych warunków umowy dostawy energii do spółek” – czytamy w komunikacie.
SGE pracuje między innymi nad wdrożeniem technologii SMR i MMR mając na celu stworzenie stabilnych źródeł wytwarzania czystej, bez emisyjnej energii elektrycznej oraz cieplnej, w szczególności na cele przemysłowe oraz po kosztach konkurencyjnych w stosunku do źródeł tradycyjnych. SGE jest stroną szeregu porozumień z dostawcami technologii w obszarze energetyki jądrowej, w szczególności jest strategicznym i wyłącznym partnerem GE-Hitachi Nuclear Energy Americas LLC w zakresie wdrożenia innowacyjnej technologii SMR w postaci reaktora BWRX-300, podano także.
„Czysta, bezemisyjna energia jądrowa może stać się ważnym elementem strategii osiągania ambitnych celów klimatycznych przez naszą grupę, a także ważnym czynnikiem zwiększającym konkurencyjność Ciech w perspektywie długoterminowej. Współpraca Ciech, przedstawiciela biznesu energochłonnego o dużym znaczeniu dla polskiej gospodarki, ze spółką Synthos Green Energy może zaowocować nie tylko przyspieszeniem procesu dekarbonizacji rodzimego przemysłu, ale także wzmocnieniem jego pozycji na globalnym rynku” – powiedział prezes Ciechu Dawid Jakubowicz, cytowany w komunikacie.
Współpraca stron wpisuje się w przyjętą strategię Grupy Ciech z 5 grudnia 2018 roku i strategię ESG, które zakładają zmniejszenie emisji CO2 Grupy o 33% do roku 2026, wycofanie węgla jako surowca do produkcji energii do roku 2033, osiągnięcie neutralności klimatycznej Grupy (net zero) do roku 2040, podkreślono.
„Pierwszy reaktor IV generacji ma zostać uruchomiony w Kanadzie w 2025 roku, kolejne jednostki powstaną w USA. Jeśli proces licencjonowania w Polsce będzie przebiegał prawidłowo, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby reaktory IV generacji mogły zostać uruchomione w zakładach Ciech przed końcem dekady” – dodał prezes Synthos Green Energy Rafał Kasprów.
Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od 2005 r. Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie. Jego skonsolidowane przychody wyniosły 2,98 mld zł w 2020 r.
Źródło: ISBnews
Czyżby w końcu ktoś kto chce się pozbyć emisji CO2? W końcu! Trzymam kciuki, że współpraca będzie owocna
to ja rozumiem podejście do sprawy
Super! to bardzo dobra informacja, cieszy mnie, że są teraz firmy, które stawiają na eko rozwiązania
EKO górą! ciech oby tak dalej. Idźmy w zielone