System APC działa już w fabrykach Ciechu w Inowrocławiu i Stassfurcie, trwają przygotowania do jego wdrożenia w Janikowie, podał Ciech. Efekt implementacji systemu APC w odniesieniu do wyniku EBITDA biznesu sodowego może wynieść około kilkunastu milionów złotych rocznie.
„Advanced Process Control – system optymalizujący pracę linii produkcyjnych sody kalcynowanej – działa już w zakładach sodowych Ciech w Inowrocławiu (Ciech Soda Polska) i Stassfurcie (Ciech Soda Deutschland), zwiększając ich wydajność i zapewniając większe oszczędności. Dodatkowo w inowrocławskiej fabryce rozpoczęły się prace nad wdrożeniem specjalistycznego oprogramowania wspierającego działanie tamtejszej elektrociepłowni, dostarczającej energię niezbędną do procesu produkcji. Dzięki uruchomieniu APC w fabrykach sodowych Ciech, ich poziom efektywności produkcyjnej wzrósł i może przyczynić się do zwiększenia wyniku EBITDA biznesu sodowego o kilka milionów złotych na zakład w skali roku” – czytamy w komunikacie.
Aktualnie trwają przygotowania do implementacji systemu APC w fabryce w Janikowie. System APC, opracowany przez amerykańską firmę Honeywell, służy do monitorowania, kontrolowania i optymalizacji w czasie rzeczywistym procesu produkcji, pozwalając na automatyczną, komputerową zmianę jej parametrów w celu zwiększenia wydajności.
W zakładzie Ciech Soda Polska w Inowrocławiu APC wspiera wszystkie kluczowe etapy produkcji sody, tj. karbonizację, kalcynację, filtrację i destylację. W obliczu wysokich cen surowców, kluczowym elementem systemu jest optymalizacja zużycia materiałów niezbędnych do produkcji sody, takich jak kamień wapienny czy koks, co z kolei przekłada się na niższą emisję CO2 w procesie produkcji, wyjaśniono.
W niemieckim Stassfurcie system wspiera natomiast obecnie etapy związane z procesami destylacji i filtracji na linii produkcyjnej sody kalcynowanej. Jeszcze w tym roku jego działanie obejmie również proces karbonizacji.
Efekt implementacji systemu APC w odniesieniu do wyniku EBITDA biznesu sodowego może wynieść około kilkunastu mln zł rocznie, przy założeniu pracy tego systemu na liniach produkcyjnych we wszystkich trzech działających fabrykach sodowych Ciechu.
„APC to jeden z kilku komponentów naszego programu zwiększania efektywności produkcji sody poprzez podnoszenie poziomu automatyzacji, realizowanego w ramach planu transformacji biznesu sodowego. Specjalistyczne oprogramowanie wspiera cyfryzację procesu produkcji, optymalizuje każdy z etapów wytwarzania sody, w tym zużycie surowców, emisje gazów cieplarnianych oraz ilość powstających odpadów” – powiedział członek zarządu Ciechu ds. strategii i transformacji grupy Kamil Majczak, cytowany w komunikacie.
Grupa Ciech jest drugim producentem sody w Unii Europejskiej i dziesiątym na świecie. Soda kalcynowana jest jednym z dziesięciu najczęściej wykorzystywanych surowców na świecie i służy m.in. do produkcji szkła czy detergentów, znajdując także liczne zastosowania w innych, różnorodnych gałęziach gospodarki.
Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od 2005 r. Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie. Jego skonsolidowane przychody wyniosły 3,46 mld zł w 2021 r.
Źródło: ISBnews
Firma Ciech rozwija się w błyskawicznym tempie. Nowe inwestycje, nowe pomysły i ich realizacja zaowocują kolejnymi sukcesami.