Po udanych testach, w zakładzie Ciechu w Inowrocławiu trwają przygotowania do wdrożenia innowacyjnej metody absorpcji amoniaku w procesie produkcji sody kalcynowanej, podała spółka. Projekt „Karbonizacja Plus”, opracowany wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK), zwiększa m.in. efektywność wykorzystania surowców stosowanych w procesie technologicznym, co wpływa na obniżenie kosztów produkcji.
Ciech pozyskał finansowanie na przygotowanie koncepcji tego projektu oraz budowę instalacji pilotażowej z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Opracowane rozwiązanie jest chronione patentem. Nowa metoda absorpcji amoniaku polega na precyzyjnym zwiększaniu ilości tego związku, który w procesie produkcji sody z solanki odpowiada za wydajność sodową procesu. Będzie to możliwe dzięki specjalnej instalacji, zdolnej do wstrzykiwania większej dawki amoniaku w precyzyjnie określonych miejscach kolumny karbonizacyjnej. Prace nad przygotowaniem modelu teoretycznego i projektu instalacji rozpoczęły się w 2016 roku, podkreślono.
„Projekt 'Karbonizacja Plus’ był dużym wyzwaniem, bowiem oprócz opracowania teoretycznego modelu, kluczowa była także precyzja w przygotowaniu instalacji przystosowanej do ciągu produkcyjnego fabryki, funkcjonującej w trybie 24/7. Kolumna karbonizacyjna ma wysokość ok. 30 metrów i średnicę 3,4 metra, a naszym zadaniem było znalezienie optymalnego miejsca na dołączenie modułu podającego do niej dodatkowe ilości amoniaku, będącego katalizatorem w procesie technologicznym” – powiedział szef zespołu R&D w Grupie Ciech Marian Szkudlarek, cytowany w komunikacie.
Testy na linii produkcyjnej potwierdziły efektywność metody opracowanej wspólnie z naukowcami z UMK. Uzyskany wzrost efektywności przekroczył 1%, czyli był zgodny z przyjętymi na początkowym etapie założeniami. Stał się też podstawą do podjęcia decyzji o zastosowaniu, w skali przemysłowej, rezultatów projektu „Karbonizacja Plus” na instalacjach odpowiadających za około 50% produkcji sody kalcynowanej w Inowrocławiu, wynika z materiału.
Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od 2005 r. Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie. Jego skonsolidowane przychody wyniosły 2,98 mld zł w 2020 r.
Źródło: ISBnews
Bardzo ciekawe rozwiązanie, Polscy przedsiębiorcy górą!!!
fakt, trudno się nie zgodzić. CIECH akurat należy do tych innowacyjnych przedsiębiorców ze świeżym spojrzeniem na gospodarkę
Znajomy pracuje dla nich. Szczerze, zazdroszcze mu warunków pracy i całego tego ich noł hał bo jako osoby stosunkowo młode mamy na rynku pod górkę – bo „nieopierzone młodziaki”. A tu jest się postrzeganym jako głodny wiedzy, młody człowiek. Dla mnie to jest najlepszy dowód na to, że takie firmy są nadzieją Polskiej gospodarki, bo przecież to młodzi są przyszłością tego kraju. A oni to wiedzą i doceniają.
W takim razie nie pozostaje nic innego jak trzymać za nich kciuki! Oby jak najwięcej firm wzięło z nich przykład i wprowadzilo taką polityke traktowania ludzi do siebie 🙂
Oczywiście. Szczególnie dla młodych jest to cudowna praca bo w końcu młodość to atut nie wada!
Oby coraz więcej firm miało takie pomysły! Trzymam kciuki za Ciech, bo mają bardzo duży potencjał w sobie
Faktycznie, firma która ma swoje zasady. Duma naszego kraju.
Ciech to firma z zachodnim umysłem. Super firma z ambicjami
O to co istotne – z ambicjami..oby takich wiecej firm…. oby
Oj tak, nie umiem znależć innej takiej firmy w Polsce
Firma petarda! Świetny plan na miare polskich możliwości
Jeśli ktoś nie jest pewien, czy warto podjąć z nimi współpracę to zapewniam, że warto. Podejście do klienta i perspektywa sukcesu to jest to co do ciecha przyciąga.
Ciech jest bardzo ciekawą firmą na rynku. Sam niedawno podjąłem z nimi współpracę i widzę, że co i rusz mają jakieś nowe pomysły na ulepszenie biznesu. Jak długo wszystko będzie szło w „zieloną” stronę, będę z nimi trzymał