ComCERT – spółka z branży cyberbezpieczeństwa należąca do grupy Asseco Poland – oczekuje podwojenia biznesu w tym roku przy oczekiwanej 30-proc. dynamice wzrostu rynku cyberbezpieczeństwa, poinformował prezes ComCert Krzysztof Dyki.
„Polski rynek cyberbezpieczeństwa jest szacowany na ok. 500 mln USD. W mojej ocenie, aktualnie należy się spodziewać dynamiki wzrostu w tym roku w okolicach 30% w Polsce i podobnie na świecie, a ComCERT oczekuje 100% dynamiki wzrostu” – powiedział Dyki podczas spotkania z dziennikarzami.
Zaznaczył, że widzi „kolosalny” wzrost zainteresowania cyberbezpieczeństwem, ale nie idą za tym nadal duże inwestycje, gdyż firmy mają problem z kadrami i zdefiniowaniem potrzeb w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Głównymi zleceniobiorcami ComCert są sektory finansowy, telekomunikacyjny, energetyczny, wojskowy, a także państwo.
„Zrealizowaliśmy projekt Cyber Defese Africa i mamy kolejne zamówienia po tym wdrożeniu na rynku afrykańskim. W 5G zrealizowaliśmy wysokomarżowy projekt i jesteśmy jedynym w Polsce podmiotem realizującym zaawansowane usługi w tym zakresie. Jesteśmy dumni z budowy centrum cyberbezpiecenstwa dla Poczty Polskiej. Opracowaliśmy tez własną technologię Soft Guard, która docelowo trafi głównie na rynek wojskowy, pierwszy klient już jest” – wymienił Dyki.
Cele ComCERT na 2022 r. w Polsce to zwiększenie udziału na rynku finansowym i wojskowym, a także optymalizacja marży z COGS w kontekście ryzyk kursowych. W UE spółka celuje w realizację projektu Cyber Rapid Response Toolbox oraz aktywne poszukiwanie nowych projektów. W Afryce spółka zakłada zwiększenie obecności poprzez ekspozycję projektu Cyber Defense Africa.
„Chcemy ponadto zwiększyć udział specjalistycznych usług cyberbezpieczeństwa powyżej poziomu 51%. Przyszłością na tym rynku są usługi, na co wskazuje rosnący globalny rynek usług cyberbezpieczenstwa” – podsumował Dyki.
Asseco Poland specjalizuje się w produkcji i rozwoju oprogramowania. Jest to największy software house z polskim kapitałem, ponad połowę przychodów grupy stanowią rozwiązania własne. Asseco jest szóstym największym dostawcą oprogramowania w Europie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 14 498 mln zł w 2021 r.
Źródło: ISBnews