Creotech Instruments podpisał tzw. memorandum of understanding (MoU) z luksemburską spółką Odysseus Space, która specjalizuje się w dostarczaniu usług komunikacji laserowej między przestrzenią kosmiczną a Ziemią, podała spółka. Celem dokumentu jest rozpoczęcie rozmów na temat rozwoju konstelacji satelitarnych przeznaczonych dla klientów przemysłowych i wojskowych, opartych na integracji platformy HyperSat od Creotech z technologiami komunikacji optycznej partnera.
„Podpisane z Odysseus Space porozumienie to kolejny krok w kierunku budowy zaawansowanych konstelacji satelitarnych, łączących naszą platformę HyperSat z przełomową technologią komunikacji optycznej. To rozwiązanie przyszłości – bezpieczne, odporne na zakłócenia i kluczowe dla misji przemysłowych, wojskowych czy związanych z eksploracją kosmosu. Liczę, że wspólnie wykorzystamy pełen potencjał rozwiązań naszych firm i rozpoczniemy realizację kolejnego komercyjnego projektu – budowy konstelacji satelitów opartych na komunikacji optycznej” – powiedział prezes Grzegorz Brona, cytowany w komunikacie.
Komunikacja optyczna pozwala na bezpieczną komunikację punkt-punkt na orbicie pomiędzy satelitami i pomiędzy satelitami i stacjami naziemnymi. W przeciwieństwie do komunikacji radiowej, tworzy wąską wiązkę komunikacyjną, którą trudno podsłuchać i zakłócić. Jest stosowana również do wymiany kluczy szyfrujących na drodze kwantowej, co wiąże się bezpośrednio z drugą nogą biznesową Creotech Instruments. Rozwiązanie może w przyszłości zostać zastosowane również w systemach misji na Księżyc, czy w tzw. głębokim kosmosie, wyjaśniono w materiale.
Flagowym produktem Odysseus Space jest „Cyclops”, umożliwiający przesyłanie danych z prędkością do 10 Gbps. Spółka dąży do rozwoju sieci optycznych stacji naziemnych, planując do 2026 roku osiągnąć zdolność pobierania danych na poziomie 1 TB dziennie, co ma na celu zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na szybki i bezpieczny transfer danych satelitarnych.
Creotech Instruments jest największą polską firmą produkującą i dostarczającą na światowy rynek technologie kosmiczne oraz specjalistyczną elektronikę i aparaturę, m.in. na potrzeby komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej czy laboratoriów fizyki kwantowej i wysokich energii. Spółka zadebiutowała na głównym rynku GPW w 2022 r., przenosząc się z rynku NewConnect; wchodzi w skład indeksu sWIG80.
Źródło: ISBnews