Creotech Instruments pomyślnie zakończył negocjacje z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) w sprawie ustalenia warunków kontraktu dla projektu „Quantum Key Distribution High Rate Detector”, podała spółka. Celem projektu jest opracowanie detektora pojedynczych fotonów z wysoką wydajnością kwantową. Projekt rozwijany będzie z myślą o potrzebach projektu SAGA (Security And cryptoGrAphic mission). Wartość kontraktu wynosi 799,12 tys. euro, z czego 399,73 tys. euro przypada na Creotech.
Detektor znajdzie zastosowanie w stacjach naziemnych w systemach kwantowej dystrybucji klucza (QKD, quantum key distribution) oraz komunikacji optycznej, w szczególności w komunikacji z misjami w daleki kosmos.
„Cieszę się, że nasze kompetencje są zauważane i doceniane. Za nami kolejne zakończone powodzeniem negocjacje z ESA, tym razem dotyczące działalności z obszaru technologii kwantowej. Rozmowy obejmowały ustalenie warunków kontraktu dla projektu QKD HRDP, którego celem jest stworzenie specjalnego detektora pojedynczych fotonów. Znajdzie on zastosowanie m.in. w komunikacji z misjami realizowanymi w daleki kosmos, ale przede wszystkim będzie elementem składowym przyszłej sieci kwantowej dystrybucji kluczy szyfrujących przy pomocy satelitów. Liczymy na powodzenie tego projektu, ponieważ pozwoli on w istotny sposób przyczynić się do wzbogacenia naszego portfolio z obszaru kwantowej dystrybucji kluczy o segment komunikacji z satelitami. Ufam także, że odpowiednio dobrana dywersyfikacja oferty docelowo umożliwi nam dotarcie do szerokiej grupy klientów. Podpisanie umowy na realizację całego przedsięwzięcia z ESA planujemy na marzec tego roku” – powiedział prezes Creotech Grzegorz Brona, cytowany w komunikacie.
Projekt prowadzony jest w konsorcjum z partnerem z Niemiec, którego liderem jest Creotech. Wartość wynegocjowanego kontraktu wynosi 799 128,07 euro, z czego 399 734,58 euro przypada na spółkę. Projekt realizowany będzie przez okres 33 miesięcy.
Creotech Instruments jest największą polską firmą produkującą i dostarczającą na światowy rynek technologie kosmiczne oraz specjalistyczną elektronikę i aparaturę, m.in. na potrzeby komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej czy laboratoriów fizyki kwantowej i wysokich energii. Spółka zadebiutowała na głównym rynku GPW w lipcu 2022 r., przenosząc się z rynku NewConnect.
Źródło: ISBnews