Metoda cięcia tlenowego to jeden z najstarszych sposobów obróbki metali. Współczesne cięcie tlenowe przebiega nieco inaczej, niż jeszcze kilkanaście lat temu, ze względu na udoskonalenie metody. Nie ma wątpliwości co do skuteczności cięcia metali tlenem, jednak co z bezpieczeństwem takiego procesu?
Na czym polega cięcie tlenowe?
Aby wyjaśnić, czy cięcie tlenem jest bezpieczne, należy najpierw wytłumaczyć, na czym ono polega. Jest to metoda przecinania materiałów metalowych z wykorzystaniem tlenu pod ciśnieniem. Jednak aby cięcie metali tlenem było możliwe, niezbędny jest również łatwopalny gaz, odpowiadający za stworzenie płomienia. W tym celu wykorzystuje się zwykle acetylen, opcjonalnie propan lub gaz ziemny.
Cięcie gazowe stali i innych metali rozpoczyna się od nagrzania materiału do temperatury zapłonu. Odpowiada za to właśnie płomień wytworzony dzięki łatwopalnemu gazowi. Następnie aplikowany jest tlen pod ciśnieniem, który zasysa roztopioną warstwę materiału. W kolejnym kroku cięcie tlenem polega na wydmuchiwaniu materiału ze szczeliny. W ten sposób dochodzi do przecięcia materiału metalowego. Więcej na temat tego, jak przebiega cięcie tlenowe, można dowiedzieć się na: https://eckert.com.pl/oferta/maszyny/maszyny-do-ciecia-tlenem.
Cięcie gazowe stali — możliwości techniki
Obecnie cięcie stali tlenem to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań. Odpowiada za to szereg korzyści gwarantowanych przez cięcie tlenowe. Należą do nich:
- duży zakres grubości obrabianego materiału,
- niskie koszty,
- cięcie metali tlenem może się odbywać pod różnymi kątami.
Cięcie tlenem jest możliwe nawet w przypadku bardzo grubych materiałów. Jednocześnie jest to technika generująca wyjątkowo niskie koszty. Co więcej, obróbka jest możliwa pod wieloma kątami. Nie oznacza to jednak, że cięcie z wykorzystaniem tlenu i łatwopalnego gazu jest pozbawione wad.
Przede wszystkim cięcie tlenowe można zastosować tylko w przypadku wybranych materiałów. Jeśli temperatura zapłonowa metalu jest zbyt wysoka, wykorzystanie tej metody nie jest możliwe. Innymi słowy, niezbędne są odpowiednie warunki cięcia tlenem, aby technika ta mogła być skuteczna.
Sprawdza się ona głównie w przypadku stali niskowęglowych i niskostopowych, jednak nie znajduje zastosowania, gdy zachodzi potrzeba cięcia stali wysokowęglowych, których temperatura zapłonu jest zdecydowanie wyższa. Należy również wziąć pod uwagę niebezpieczeństwo wynikające ze stosowania techniki wykorzystującej łatwopalny gaz.
Bezpieczne cięcie gazowe stali
Podczas cięcia tlenowego wytwarzana jest bardzo wysoka temperatura. Bezpośredni kontakt człowieka z płomieniem grozi poważnym poparzeniem. Dlatego też cięcie metali tlenem należy wykonywać z zachowaniem szczególnej ostrożności. Powinien się tym zajmować doświadczony operator, znający zasady BHP. Niezbędna jest również znajomość urządzenia i jego obsługi. Dzięki temu cięcie przebiega sprawnie i daje pożądane efekty, a przede wszystkim jest bezpieczne.
Technika cięcia tlenowego daje duże możliwości w zakresie obróbki stali. Jej stosowanie może być niebezpieczne, ale tylko w przypadku nieumiejętnego użytkowania przecinarek tlenowych. Dlatego laicy bez odpowiednich kwalifikacji nie powinni przeprowadzać cięcia tlenem. Jeśli realizacją obróbki zajmują się fachowcy, niebezpieczeństwo zostaje zredukowane niemal do zera. Zwłaszcza w przypadku stosowania nowoczesnych urządzeń. Posiadają one szereg zabezpieczeń, zapobiegających poparzeniom i innym wypadkom w czasie pracy.
Materiał Partnera