Zdaniem 38% ankietowanych bankowców największym zagrożeniem dla sektora bankowego jest cyberprzestępczość, wynika z badania Mind&Roses, przeprowadzonego na zlecenie Związku Banków Polskich.
„Największe zagrożenia dla polskiego systemu bankowego wynikają w opinii badanych z cyberprzestępczości. Jest to obecnie dominujący czynnik” – czytamy w komunikacie.
Jak wynika z badania, cyberprzestępczość za największe zagrożenie dla sektora uważa 38% ankietowanych bankowców (13% wcześniej), 32% wskazało na niestabilność i zmienność prawa (21% rok wcześniej), zaś 22% na wysokie obciążenia nakładane na sektor (16% rok wcześniej). Problem kredytów frankowych za zagrożenie uznało 22% bankowców, wobec 58% wskazań rok wcześniej.
Jako szanse polskiego systemu bankowego wskazano innowacyjne technologie i produkty (46% wobec 68% rok wcześniej), stabilność systemu bankowego (43% wobec 45%), zaufanie klientów do banków (22% wobec 11%), bankowość elektroniczną (16%, tak jak rok wcześniej), programy i fundusze UE (14% wobec 3%) oraz popyt na usługi i produkty bankowe (11% wobec 8%), wymieniono.
Słabe strony systemu bankowego związane są z takimi czynnikami jak: nadmiar przepisów i biurokracja (54%), zmienność regulacji i przepisów (35%), problem kredytów CHF (35%) oraz podatność na wpływ polityków (30%), podano także.
Mocne strony polskiego sektora bankowego to: stabilność i dobra sytuacja finansowa banków (49%), bezpieczeństwo systemowe (32%), bankowość mobilna i cyfryzacja (32%), odporność na sytuacje kryzysowe (22%), wynika również z ankiety.
Źródło: ISBnews