Spośród 121 projektów rekomendowanych przez Grupę Roboczą ds. Sztucznej Inteligencji (GRAI) do realizacji w ciągu pierwszych 12 miesięcy od momentu obowiązywania Polityki Rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce, 51 dotyczy działań i regulacji związanych z powstaniem przyjaznego ekosystemu rozwoju AI w naszym kraju. Potwierdza to konieczność i ważność podjęcia jak najszybszych działań dla utworzenia i opracowania efektywnych mechanizmów łączących świat nauki z sektorem publicznym i prywatnym w ramach ekosystemu AI, podano w dokumencie z rekomendacjami GRAI.
W ramach prac doradczo-konsultacyjnych Grupa Robocza ds. Sztucznej Inteligencji (GRAI), licząca blisko pół tysiąca ekspertów z różnych obszarów AI, działająca przy Ministerstwie Cyfryzacji, zarekomendowała aż 121 projektów koniecznych do realizacji w ciągu pierwszych 12 miesięcy od momentu obowiązywania Polityki Rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce w latach 2025-2030.
„Wśród nich, aż 51 projektów dotyczy działań i regulacji związanych z powstaniem przyjaznego ekosystemu rozwoju AI w naszym kraju. Potwierdza to konieczność i ważność podjęcia jak najszybszych działań dla utworzenia i opracowania efektywnych mechanizmów łączących świat nauki z sektorem publicznym i prywatnym w ramach ekosystemu AI. Eksperci GRAI rekomendują również podjęcie stanowczych kroków w pierwszym roku obowiązywania nowej polityki sztucznej inteligencji, dla poprawy sytuacji w 3 filarach polityki AI, a mianowicie innowacjach, edukacji oraz inwestycjach. Wdrożenia, będące czwartym filarem polityki AI, wymagają wg. GRAI, działań w większym stopniu w perspektywie długofalowej ze względu na swoją specyfikę i stopień zawiłości dotychczasowych procedur” – czytamy w dokumencie.
Rozpatrując zaś rekomendacje projektów GRAI pod kątem zaproponowanych Zadań Polityki AI (rysunek 2) widoczna staje się największa potrzeba podjęcia działań dla poprawy wsparcia dla biznesu (28 projektów) oraz sytuacji w edukacji AI (26 projektów). Eksperci GRAI widzą też pilną potrzebę wprowadzenia zmian w regulacjach prawnych, które w tej chwili są często czynnikiem hamującym badania, rozwój oraz wdrożenia rozwiązań AI.
„Bardzo istotna jest również poprawa w dostępie do infrastruktury oraz podjęcie inwestycji w celu jej zbudowania. Na rozwój AI w Polsce może również wpłynąć nawiązanie bliższej współpracy międzynarodowej na polu wymiany zarówno wiedzy i doświadczeń jak również pod kątem zdobywania funduszy na rozwój tej technologii w Polsce. Zadanie 'Transfer technologii’ jak również obszar zdrowie wymagają natomiast szeregu działań w perspektywie kilkuletniej, tak abyśmy mogli odczuć wyraźną poprawę. W tych dwóch przypadkach w pierwszych 12 miesiącach GRAI rekomenduje rozpoczęcie opracowania odpowiedniej strategii rozwoju AI oraz start procesów i projektów przygotowawczych” – czytamy dalej.
Dokument GRAI stanowi rekomendację dla „Polityki rozwoju sztucznej Inteligencji w Polsce w latach 2025-2030”. Poglądy wyrażone w tym dokumencie zawierają opinie ekspertów Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji (GRAI) Sekcji ds. Aktualizacji Polityki rozwoju sztucznej inteligencji.
Źródło: ISBnews