Dla sektora bankowego bardzo ważne jest zaufanie, istotna jest też szybka reakcja na zagrożenia i dobra współpraca z regulatorem, uważa prezes Banku Handlowego Elżbieta Czetwertyńska.
„Zaufanie do sektora bankowego jest bardzo ważne. Zaufanie bardzo trudno się buduje, ale bardzo łatwo jest je stracić. Przykłady Silicon Valley Bank i First Republic pokazują, jakie to może mieć skutki, zwłaszcza w dobie mediów społecznościowych, kiedy klienci mają 24/7 dostęp do swoich środków i mogą przetransferować je do innej instytucji finansowej” – powiedziała Czetwertyńska podczas dyskusji „Mapa ryzyk sektora bankowego – debata prezesów” w trakcie XIII Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. ISBnews jest partnerem medialnym Kongresu.
Podkreśliła, że w przypadku obu tych banków udało się uniknąć paniki na rynku dzięki szybkiej reakcji władz i sektora, a także dzięki dobrej współpracy z regulatorem.
„W przypadku First Republic największe banki wpłaciły depozyty wartości 30 mld USD, by wykazać zaufanie do tego banku. Pocieszająca była też dobra współpraca banków z regulatorami. Musimy ten temat przemyśleć i przeanalizować także u nas. Ważne są szybkie działania, by nie doprowadzić do eskalacji” – dodała.
Jej zdaniem, najważniejszym tematem jest obecnie problem ryzyka prawnego kredytów frankowych, bo spodziewane w przyszłym tygodniu orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-520/21 dotyczącej korzystania z kapitału po unieważnieniu umowy kredytowej kredytów w CHF będzie miało znaczący wpływ na poziom kapitałów polskiego sektora bankowego. Negatywny wpływ na sektor ma również niestabilność otoczenia i takie inicjatywy, jak wakacje kredytowe.
Citi Handlowy powstał z połączenia Banku Handlowego w Warszawie – najstarszego komercyjnego banku w Polsce i Citibank (Poland) S.A. W ofercie grupy kapitałowej oprócz klasycznych usług bankowych znajdują się usługi i produkty rynku kapitałowego oferowane przez dom maklerski oraz produkty leasingowe. Bank jest notowany na rynku głównym GPW od 1997 r. Aktywa razem banku wyniosły 69,8 mld zł na koniec 2022 r.
Źródło: ISBnews