Odpowiednio ułożony i efektywny grafik pracy stanowi podstawę dobrze funkcjonującej firmy. Jego stworzenie nie jest jednak proste, a wyzwanie rośnie wraz z ilością pracowników nim objętych. Rozwój technologiczny ułatwia to zadanie, dzięki dedykowanym systemom, w których można stworzyć i bieżąco monitorować grafik pracy online.
Czym jest grafik pracy?
Harmonogram pracy to odpowiednie rozplanowanie dni i godzin pracy danego pracownika lub konkretnej zmiany (zespołu pracowników). Musi zostać sporządzony w taki sposób, aby przedsiębiorstwo mogło właściwie funkcjonować, a jednocześnie były spełnione wszystkie zasady dotyczące czasu pracy pracownika wynikające z Kodeksu pracy.
Ułożenie grafiku pracy jest tym trudniejsze, im więcej pracowników zatrudnia firma, szczególnie, gdy chcemy to zrobić na papierze lub w arkuszu kalkulacyjnym. Wprowadzenie jakiejkolwiek korekty wiąże się z koniecznością sprawdzenia poprawności całego harmonogramu, co zajmuje dużo czasu. Wiąże się z tym również duży stres wynikający z obawy przed pomyłką. Na szczęście obecnie istnieje szereg programów i aplikacji ułatwiających sporządzenie grafiku pracy online, jak np. inewi.pl.
Wykorzystanie aplikacji do układania grafików pracy
Jak już wspomniano ręczne układanie harmonogramu pracy jest zajęciem skomplikowanym i czasochłonnym. Osoba wykonująca to zadani musi znać przepisy Prawa Pracy, które regulują czas pracy pracownika. Należy dokładnie przestrzegać dziennych i tygodniowych przerw zapewniających osobom zatrudnionym czas na regenerację przed kolejną zmianą. Oczywiście pułapek jest więcej i wiążą się one z formą zatrudnienia konkretnego pracownika, czy wymiarem jego etatu. Pomyłka w sporządzeniu grafiku może być bardzo kosztowna dla przedsiębiorstwa, dlatego też na tym etapie należy dołożyć wszelkich starań by był on dobrze ułożony. Problem ten eliminuje skorzystanie ze specjalnych aplikacji, które ułatwiają opracowanie harmonogramu pracy i automatycznie pilnują by był on zgody z obowiązującymi przepisami. Aplikacja niezwłocznie informuje o wychwyconych błędach w grafiku, co pozwala na szybkie wprowadzenie korekty.
Korzystanie z tego typu oprogramowania ułatwia także przekazywanie harmonogramu zatrudnionym pracownikom, którzy otrzymują go w wersji elektronicznej i mają do niego stały dostęp. Są też na bieżąco informowani o wszystkich zmianach wprowadzonych już w czasie obowiązywania danego grafiku. Dodatkową funkcją aplikacji do tworzenia harmonogramów pracy jest prowadzenie automatycznej ewidencji czasu pracy każdego pracownika wraz z monitorowaniem ewentualnych nadgodzin, czy wcześniejszych wyjść z pracy. Więcej informacji na temat zalet tego typu oprogramowania można przeczytać na: Grafiki pracy online odkryj zalety elektronicznych grafikow pracy.
Harmonogram czasu pracy a przepisy Prawa pracy
Art. 129 Kodeksu pracy określa, że pracodawca musi przedstawić swoim pracownikom grafik pracy na kolejny miesiąc minimum 7 dni przed jego rozpoczęciem. Paragraf 4 tego artykułu mówi zaś, kiedy nie jest wymagane tworzenie harmonogramów w przedsiębiorstwie. Taka sytuacja ma miejsce, kiedy:
- na pisemny wniosek pracownika obowiązuje go indywidualny czas pracy;
- pracownik świadczy pracę w systemie zadaniowym;
- pracownik złożył wniosek o tzw. ruchomy czas pracy;
- w firmie obowiązuje określony rozkład czasu pracy opisany w obwieszczeniu, układzie zbiorowym bądź umowie o pracę.
Podsumowując należy stwierdzić, że korzystanie z elektronicznych grafików pracy to duże ułatwienie dla osób odpowiedzialnych za ich tworzenie oraz automatyczna ewidencja czasu pracy wraz z jego bieżącą kontrolą.
Materiał Partnera