Do realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) pilotażowego programu GovTech inno_LAB zakwalifikowano do tej pory 34 jednostki samorządu terytorialnego (JST), podała Agencja. Celem pilotażu jest wprowadzenie innowacji do polskiej administracji samorządowej oraz wspieranie JST w zamawianiu dostaw i usług opartych na technologiach. W ramach programu jednostki samorządowe mogą skorzystać ze wsparcia szkoleniowo-doradczego o wartości 50 tys. zł.
„Z dotychczasowych zgłoszeń wynika, że JST przede wszystkim poszukują rozwiązań, które usprawniają pracę urzędów i tym samym realizację celów użyteczności publicznej w zakresie, np. szeroko pojętej e-administracji, kontaktu z mieszkańcami, możliwości działania zdalnego bez obecności mieszkańca w urzędzie” – powiedziała zastępca dyrektora w Departamencie Analiz i Strategii PARP Izabela Banaś, cytowana w komunikacie.
Szczególnie istotne będzie wsparcie specjalistów współpracujących z pracownikami samorządów nad dopracowaniem wyzwań danego urzędu i poszukiwaniem odpowiadających na nie rozwiązań. Specjaliści pomogą m.in. w zapoznaniu pracowników JST ze zwinnymi metodami pracy (agile, scrum), formułowaniu wyzwania projektowego i zapotrzebowania na innowacje, budowaniu zespołu wdrażającego innowacje oraz dokonaniem zamówienia innowacyjnych usług poprzez zastosowanie dialogu technicznego (wsparcie przy wstępnych konsultacjach rynkowych) i trybu konkursowego PZP, podkreślono.
Dla wielu JST program ten będzie pierwszą stycznością ze zwinnymi metodykami zarządzania projektami, stosowaniem dialogu technicznego czy współpracy z innowatorami.
„Jednostki są bardzo zmotywowane do udziału w projekcie i oczekują pozyskania wiedzy. Mają innowacyjne pomysły, jak uprościć procesy, wprowadzić rozwiązania odpowiadające na bieżące problemy. Duża część zgłoszeń dotyczy oświetlenia na terenie gminy i kosztów zużycia energii. Rosnące koszty energii to wyzwanie przed którymi stają samorządy, aby zapewnić bezpieczeństwo, zarówno dla pieszych, jak i na drogach. JST starają się znaleźć innowacyjne rozwiązania faktycznych potrzeb np. źródła światła reagujące na ruch lub korzystające z odnawialnych źródeł energii” – dodał ekspert w Departamencie Rozwoju Startupów PARP Jacek Bukowicki.
Samorządy chcące podnieść kompetencje w obszarach objętych programem mogą zgłaszać swoje wyzwania na rozwiązania technologiczne do trzech operatorów wyłonionych w pilotażu – Huge Thing, Polskiej Fundacji Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland” oraz Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.
W ramach działalności operatorów wsparcie uzyska 120 jednostek samorządu terytorialnego.
Pilotaż GovTech inno_LAB jest realizowany przez PARP w ramach inicjatywy Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dla instytucji z administracji publicznej (rządowej i samorządowej), którego celem jest angażowanie technologicznych spółek do współpracy z instytucjami publicznymi. Nabór jest finansowany ze środków poddziałania 2.4.1 „Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów InnoLAB” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Źródło: ISBnews