Dyskusja o reformie wskaźników referencyjnych koncentruje się obecnie na WIRF, poinformowała wiceprezes ING Banku Śląskiego Bożena Graczyk.
„Wiemy więcej, niż wiedzieliśmy. Rozpoczęły się drugie konsultacje zawężające dyskusje do jednego wskaźnika WIRF, który był przez sektor wskazywany na samym początku dyskusji. To dobry skręt w tej reformie” – powiedziała Graczyk podczas debaty na „Banking & Insurance Forum”.
Jej zdaniem, nie powinno dojść do zmiany daty zakończenia reformy wyznaczonej na 2027 rok.
„Jest to data na tyle odległa, że wciąż pozostaje wystarczająco dużo czasu, [by dokonać reformy]. Wybór wskaźnika jest najważniejszą decyzją na wiele lat więc powinna być podjęta z dużą uważnością. Warto stosować takie podejście, kiedy myślimy o indeksach, które są długoterminowe” – dodała.
„W trakcie dyskusji był brany pod uwagę wskaźnik oparty na transakcjach repo. WIRF jest niezabezpieczony, chociaż powszechniej stosowany” – przypomniał wiceprezes Banku Pekao Marcin Gadomski.
Jego zdaniem, wraz ze zmianą konstrukcji podatku bankowego otworzy się przestrzeń do dyskusji nad WRR.
Wcześniej prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek informował, że oprócz rozważanego wcześniej jako następcy WIBOR wskaźnika WIRON analizowane są również wskaźniki WRR i WIRF.
WIRF to Warszawski Indeks Rynku Finansowego, WRR to Warsaw Repo Rate. WIRF oparty jest o transakcje depozytów niezabezpieczonych w grupie instytucji kredytowych i finansowych.WRR jest indeksem mierzącym stopę procentową transakcji warunkowych (repo i buy-sell-back).
W końcu marca br. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych (Komitet Sterujący NGR) jednogłośnie podjął decyzję o rozpoczęciu procesu przeglądu i analizy wskaźników alternatywnych dla WIBOR typu Risk Free Rate (RFR). Przegląd będzie obejmował zarówno WIRON, jak i inne możliwe indeksy lub wskaźniki. Wniosek w tej sprawie złożyło Ministerstwo Finansów.
W 2022 r. Komitet Sterujący NGR zaproponował zamianę w przyszłości wskaźnika WIBOR na wskaźnik WIRON: stopę referencyjną wolną od ryzyka opartą o depozyty rynku finansowego i przedsiębiorstw. Następnie prowadzono prace przygotowawcze, w tym prace analityczne nad zachowaniem się tego wskaźnika w różnych warunkach ekonomicznych, w szczególności na podstawie danych z poprzednich lat.
W październiku 2023 r. Komitet Sterujący KS NGR ds. reformy wskaźników referencyjnych zdecydował o przesunięciu finalnego momentu konwersji WIBOR na iny wskaźnik referencyjny na koniec 2027 r. Poprzednia wersja mapy drogowej przewidywała koniec konwersji na 2025 r.
Odchodzenie od wskaźników typu IBOR i zastępowanie ich wskaźnikami wolnymi od ryzyka wynika z zaleceń organizacji międzynarodowych, w szczególności Międzynarodowej Organizacji Komisji Papierów Wartościowych (International Organization of Securities Commissions) oraz Rady Stabilności Finansowej (Financial Stability Board). Podążając śladem dojrzałych rynków, również Polska przeprowadza proces wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego typu RFR.
Źródło: ISBnews