Kernel wyeksportował „zaledwie” 10 tys. ton w lipcu 2023 r., dostawy śruty słonecznikowej spadły do 33 tys. ton, a sprzedaż oleju słonecznikowego wyniosła 84 tys. ton, podała spółka.
Trwająca inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęta 24 lutego 2022 r. miała głęboki wpływ na Grupę, a działania militarne doprowadziły do zawieszenia działalności i zmiany w logistyce w logistyce eksportu ze względu na blokadę ukraińskich portów na Morzu Czarnym przez Rosjan. To zakłócenie spowodowało poważne wyzwania dla działalności eksportowej Grupy, skutkując spadkiem wolumenu eksportu i gwałtownie rosnącymi kosztami logistyki i gwałtownie rosnące koszty logistyki alternatywnych kanałów eksportu, podano.
„Umowa zbożowa (grain deal), inicjatywa ONZ na rzecz eksportu produktów rolnych z Ukrainy przez porty Morza Czarnego, tymczasowo złagodziła opisane powyżej wyzwania. Umowa zbożowa została podpisana w lipcu 2022 r. i była głównym czynnikiem wspierającym wyniki Grupy w roku obrotowym 2023, umożliwiając Grupie eksport 3,8 mln ton zboża i 1,1 mln ton oleju słonecznikowego z Ukrainy w okresie 12 miesięcy kończącym się 30 czerwca 2023 r. w celu utrzymania wystarczającej rentowności. Pomimo ciągłych zakłóceń spowodowanych przez Rosjan sabotujących inspekcje statków przez Rosjan sabotujących inspekcje statków, umowa zbożowa zapewniła znaczną ulgę dla działalności Grupy” – czytamy w komunikacie.
„W dniu 18 lipca 2023 r. Rosja jednostronnie podjęła decyzję o nieprzedłużaniu umowy zbożowej, co miało negatywny i istotny wpływ na możliwości eksportowe Grupy, ponieważ umowa była głównym kanałem dostaw towarów miękkich na rynek międzynarodowy. Wszelkie alternatywy dla handlu drogą morską mają ograniczoną przepustowość i są droższe z logistycznego punktu widzenia, co negatywnie wpływa na rentowność operacyjną. W rezultacie eksport zbóż w lipcu 2023 r. wyniósł zaledwie 10 tys. ton, dostawy śruty słonecznikowej spadły do 33 tys. ton, a sprzedaż oleju słonecznikowego wyniosła 84 tys. ton” – czytamy dalej.
Spółka podkreśliła też, że rosyjskie ataki rakietowe na ukraińską infrastrukturę energetyczną spowodowały ponadto przerwy w dostawie prądu i zakłócenia regularnych procesów biznesowych. Wojna doprowadziła też do mobilizacji prawie 1,5 tys. pracowników do służby wojskowej, co spowodowało utratę 29 pracowników i obrażenia 83 innych.
Wcześniej Kernel podawał, że wolumen eksportu zboża Grupy z Ukrainy w IV kw. roku obrotowego 2023 (zakończonym w czerwcu 2023) wyniósł 755,49 tys. ton, co oznacza spadek o 8% kw/kw. W ujęciu rocznym wolumen eksportu Kernel spadł o 52% do 3,83 mln ton ziarna. Wolumen sprzedaży olejów jadalnych w okresie kwiecień-czerwiec 2023 r. wzrósł o 14% kw/kw do 312,72 tys. ton, w tym 21 tys. ton butelkowanego oleju słonecznikowego.
Kernel Holding to producent spożywczy działający na Ukrainie. Jest notowany na warszawskiej giełdzie od 2007 r.
Źródło: ISBnews