PARTNER PORTALU
Inwestycje.pl
  • Giełda
  • Biznes
  • Gospodarka
  • Nieruchomości
  • Waluty
  • Gaming
  • Wideo
  • Konferencje
  • Więcej
    • PRAWO
    • STARTUPY
    • CROWDFUNDING
    • FINANSE OSOBISTE
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Inwestycje.pl
  • Giełda
  • Biznes
  • Gospodarka
  • Nieruchomości
  • Waluty
  • Gaming
  • Wideo
  • Konferencje
  • Więcej
    • PRAWO
    • STARTUPY
    • CROWDFUNDING
    • FINANSE OSOBISTE
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Inwestycje.pl
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona Główna Biznes

Emitel przeprowadził drugi etap refarmingu pasma 700 MHz

Dodane przez Bartłomiej Supernak
5 czerwca 2020
w dziale Biznes
0
Chcemy, żeby aukcja na sieć 5G odbyła się w tym roku
0
SHARES
Share on FacebookShare on Twitter

Emitel przeprowadził drugi etap refarmingu pasma 700 MHz, które – zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego – musi zostać zwolnione na rzecz rozwoju sieci 5G, podała spółka. Kolejny etap projektu refarmingu pasma 700 MHz został zaplanowany na marzec 2022 r.

„Przygotowania i realizacja projektu prowadzone były przez wiele miesięcy. Ostatnio tak złożone technicznie przedsięwzięcie nasi specjaliści zrealizowali 10 lat temu, kiedy zmieniany był standard nadawania telewizji z analogowego na cyfrowy. Jestem dumny z naszych inżynierów i specjalistów, ponieważ pomimo obiektywnych trudności i obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, ten etap projektu został zrealizowany perfekcyjnie. Co więcej, ponad 100 ekip technicznych Emitel dokonało rzeczy niezwykłej, wykonując prace zaplanowane na 3 dni w dużo krótszym czasie. W naszych działaniach na pierwszym miejscu stawiamy interes widza i nadawców. Dlatego znaczna część prac realizowana była w późnych godzinach nocnych i przerwy w emisji sygnału telewizyjnego były bardzo krótkie” – powiedział prezes Andrzej J. Kozłowski, cytowany w komunikacie.

Czerwcowa zmiana częstotliwości nadawania programów dotyczyła emisji multipleksów MUX-1, MUX-2, MUX-3 oraz multipleksu MUX-4 na obszarze 13 województw (lubuskie, dolnośląskie, śląskie, świętokrzyskie, zachodniopomorskie, małopolskie, podkarpackie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, opolskie, wielkopolskie, mazowieckie, lubelskie). W marcu br. zmiany w nadawaniu programów miały miejsce w województwie zachodniopomorskim. Zmiany nie dotyczą MUX-8, który nadawany jest w innym paśmie i nie jest przedmiotem refarmingu, podano także.

„Z punktu widzenia widzów telewizji naziemnej, zmiana częstotliwości nadawania nie powinna oznaczać większych trudności. Kierunki emisji sygnału z obiektów nadawczych Emitel nie zmieniają się, a więc nie ma potrzeby regulacji anten odbiorczych. W większości przypadków telewizor samoczynnie aktualizuje listę programów. Największe zmiany jeszcze przed nami. W 2022 przeprowadzimy kolejne przełączenia, pojawi się nowy, lepszy standard nadawania DVB-T2/HEVC. Dlatego, jeżeli decydujemy się na kupno nowego odbiornika telewizyjnego, już dzisiaj warto upewnić się, że posiada on właściwe parametry techniczne” – zapowiedział członek zarządu ds. techniki Emitel Jerzy Godek, cytowany w komunikacie.

Kolejny etap projektu refarmingu pasma 700 MHz został zaplanowany na marzec 2022 roku, a całkowite zwolnienie pasma 700 MHz zaplanowane jest do 30 czerwca 2022 roku. Wówczas nastąpi przełączenie standardu nadawania na DVB-T2/HEVC. W porównaniu z obecnie funkcjonującym standardem, DVB-T2/HEVC pozwala bardziej optymalnie wykorzystać dostępne pasmo. Dzięki temu wszystkie programy telewizyjne będą mogły być emitowane w standardzie HD. W Krajowym Planie Działań zmiany przeznaczenia pasma 700 MHz w Polsce (dokument przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji) przewidziano też możliwość uruchomienia nowych multipleksów. Pojawi się więc możliwość uruchomienia nowych programów, a widzowie będą mogli zyskać obraz nawet w ultrawysokiej rozdzielczości (UHD), podano także.

Emitel przypomniał, że zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego w sprawie wykorzystania częstotliwości z zakresu 470-790 MHz, pasmo 700 MHz musi zostać zwolnione na rzecz rozwoju sieci piątej generacji. Sieć 5G umożliwi szybszą transmisję danych oraz rozwój nowych, innowacyjnych usług i rozwiązań przemysłowych. Jednym z warunków jej wdrożenia jest zwolnienie pasma zajmowanego obecnie przez nadawców cyfrowej telewizji naziemnej. W porozumieniu z regulatorami rynku, projekt został zaplanowany na kilka etapów i zakończy się w 2022 roku. Zwolnienie pasma w czerwcu br. było konieczne ze względu na bilateralne zobowiązania Polski wobec krajów sąsiednich.

Należąca do amerykańskiego funduszu Alinda Capital Partners spółka Emitel to największy operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce. Od ponad 50 lat dzięki Emitel sygnały telewizji i radia mogą być odbierane we wszystkich polskich domach. Oprócz usług dla nadawców telewizyjnych i radiowych, Emitel oferuje infrastrukturę wysokościową dla operatorów telefonii komórkowej, projektuje i instaluje nowoczesne systemy łączności bezprzewodowej oraz uczestniczy w tworzeniu inteligentnych miast i włącza się w prace nad przygotowaniem do budowy sieci 5G w Polsce.

Źródło: ISBnews

Tagi: Emitel
Poprzedni post

Startup Celius wprowadził do sprzedaży automatyczną kabinę do dezynfekcji

Następny post

Akcjonariusze PKN Orlen zdecydowali o wypłacie 1 zł dywidendy na akcję za 2019

biznes

Aivars Bunde został powołany na stanowisko prezesa zarządu Intersport Polska

JSW

Adam Rozmus został powołany na zastępcę prezesa JSW ds. technicznych i operacyjnych

elektrownia jądrowa

PEJ mają porozumienie z organizacjami przedsiębiorców z Pomorza

commerce

Lisek.App jako pierwszy q-commerce w Polsce uruchomił dostawy 24 godziny na dobę

badania

Urteste ma pierwszego pacjenta w badaniu klinicznym testu Panuri na raka trzustki

biznes

Niewiadów PGM rozmawia z partnerami zagranicznymi, ale jest otwarty na współpracę w kraju

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze

biznes

Aivars Bunde został powołany na stanowisko prezesa zarządu Intersport Polska

USA

Wzrost inflacji w USA to nie powód do paniki

JSW

Adam Rozmus został powołany na zastępcę prezesa JSW ds. technicznych i operacyjnych

USA

Inflacja w USA

Chwilówki bez BIK

Fintech paymove pozyskał 9 mln zł na rozwój infrastruktury płatniczej i ekspansję

elektrownia jądrowa

PEJ mają porozumienie z organizacjami przedsiębiorców z Pomorza

commerce

Lisek.App jako pierwszy q-commerce w Polsce uruchomił dostawy 24 godziny na dobę

badania

Urteste ma pierwszego pacjenta w badaniu klinicznym testu Panuri na raka trzustki

pieniądze

Akcjonariusze Benefit Systems zdecydowali o wypłacie 100 zł dywidendy na akcję

biznes

Niewiadów PGM rozmawia z partnerami zagranicznymi, ale jest otwarty na współpracę w kraju

Twitter LinkedIn

Inwestycje.pl to portal, w którym znajdziesz aktualne wiadomości z kraju, bieżące informacje ze spółek, komentarze, analizy i opinie.

ADRES:

INWESTYCJE.PL SP. Z O.O.
Ul. Łąkowa 3/5,
90-562 Łódź

NIP: 7252307078
REGON: 388224470
KRS: 0000885306

KONTAKT:

Ogólny: biuro@inwestycje.pl
Redakcja: redakcja@inwestycje.pl
Współpraca: reklama@inwestycje.pl

©2022 Inwestycje.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Giełda
  • Biznes
  • Gospodarka
  • Nieruchomości
  • Waluty
  • Gaming
  • Wideo
  • Konferencje
  • Więcej
    • PRAWO
    • STARTUPY
    • CROWDFUNDING
    • FINANSE OSOBISTE

©2022 Inwestycje.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Giełda
  • Biznes
  • Gospodarka
  • Nieruchomości
  • Waluty
  • Gaming
  • Wideo
  • Konferencje
  • Więcej
    • PRAWO
    • STARTUPY
    • CROWDFUNDING
    • FINANSE OSOBISTE

©2022 Inwestycje.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.