Ergo Hestia we współpracy ze spółką Billon wdrożyły pilotażowo rozwiązanie oparte o blockchain, które umożliwia natychmiastowe przekazanie pieniędzy klientom bez znajomości ich numeru konta bankowego, podała spółka.
Z usługi będą mogli skorzystać m.in. klienci, którym należy się zwrot składki np. za niewykorzystany okres ubezpieczenia po sprzedaży auta. Rozwiązanie umożliwia szybkie przekazanie pieniędzy klientowi, którego numeru konta Ergo Hestia nie posiada. Dzięki wprowadzanej usłudze, wykorzystującej pieniądz elektroniczny, wystarczy do tego numer telefonu, podano.
„Dzięki wykorzystaniu technologii blockchain klienci zaoszczędzą sporo czasu. Rozwiązanie jest intuicyjne, cały proces po stronie klienta trwa minutę i pozwala zadecydować, gdzie trafią zwracane mu środki” – powiedział dyrektor Działu Automatyzacji w Departamencie IT Ergo Hestii Oskar Jedynasty, cytowany w komunikacie.
Blockchainowe rozwiązanie opiera się na usłudze zapewnianej przez Billon Solutions – pierwszy podmiot, który uzyskał w Polsce licencję instytucji pieniądza elektronicznego wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Cyfrowe złotówki zapisywane są w opracowanej przez Billon technologii rozproszonego rejestru (DLT), która – w odróżnieniu od innych systemów blockchain – umożliwia transakcje rzeczywistymi walutami, emitowanymi przez banki centralne, wskazano również.
„Cieszę się, że Ergo Hestia dołącza do firm korzystających z pieniądza elektronicznego opartego na rozproszonym rejestrze Billon. Nasze rozwiązania pomagają firmom, które muszą przekazać pieniądze odbiorcy – klientowi lub partnerowi – bez znajomości jego szczegółowych danych. Firma może przesłać pieniądze bezpiecznie i zgodnie z wymogami prawnymi, a klient jest zadowolony, że otrzymał od razu zwrot pieniędzy” – podsumował szef sprzedaży Billona Jacek Figuła.
Billon stworzył skalowalną technologię rozproszonego rejestru (distributed ledger technology – DLT) dla biznesu. Został założony w Wielkiej Brytanii w 2015 r. na bazie wcześniejszego projektu badawczego z Polski. Jego rozwój został wsparty przez liczne granty R&D, w tym pochodzące z ramowego programu UE Horyzont 2020.
Grupę Ergo Hestia tworzą dwie spółki ubezpieczeniowe: STU Ergo Hestia SA i STU na Życie Ergo Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Ubezpieczenia oferowane są pod 4 markami: Ergo Hestia, MTU, mtu24.pl oraz You Can Drive. Głównym akcjonariuszem spółek Grupy Ergo Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy Ergo Versicherungsgruppe AG, należący do największego reasekuratora, Munich Re.
Źródło: ISBnews