Ferrum przyjęło strategię do 2029 roku, w ramach której planuje osiągnąć 20% udziału w segmencie rur wodorowych i 10% w segmencie rur amoniakalnych, podała spółka. Strategia koncentruje się na dążeniu do wzmocnienia innowacyjności i zrównoważonego rozwoju, a także zwiększenia zdolności spółki do reagowania na zmieniające się otoczenie gospodarcze.
„Poprzez realizację strategii, spółka zamierza osiągnąć wzrost efektywności operacyjnej i rentowności, z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju gospodarczego” – czytamy w komunikacie.
Przyjęta strategia przewiduje dążenie do realizacji wyznaczonych celów strategicznych, w szczególności takich, jak:
• Dywersyfikacja portfolio produktów
Jednym z kluczowych elementów strategii jest stopniowe zwiększanie udziału rur służących do przesyłu wodoru i amoniaku w portfolio produktowym spółki w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na te innowacyjne technologie energetyczne.
Spółka planuje również inwestować w badania i rozwój (emitent planuje rozbudowę laboratorium oraz zakup nowych urządzeń i maszyn, które umożliwią prowadzenie zaawansowanych analiz i testów), wdrażać nowe technologie produkcji rur oraz nawiązywać partnerstwa strategiczne (takie jak np. współpraca z SHM Systems oraz AGH w ramach projektu „Inteligentna Rura”, którego głównym celem jest opracowanie oraz wdrożenie innowacyjnego produktu pomiarowo-monitorującego rurociągi stalowe).
Spółka przewiduje również zakup linii wzdłużnego spawania rur czy modernizację linii produkcji rur.
• Zwiększenie udziałów rynkowych w segmencie rur wodorowych i amoniakalnych
W okresie 6 lat spółka będzie dążyć do zbudowania silnej pozycji na rynku rur wodorowych i amoniakowych, a jej celem jest zdobycie odpowiednio 20% i 10% udziałów w poszczególnych segmentach rynku do roku 2029.
• Wzrost udziałów rynkowych w Polsce i za granicą
W ramach strategii długoterminowego rozwoju spółki, priorytetem jest dążenie do wzrostu udziałów rynkowych zarówno na rynku rodzimym, jak i na rynkach zagranicznych. Spółka stawia sobie za cel zdobycie większego wpływu na rynkach, na których aktualnie działa, poprzez umacnianie swojej pozycji oraz ekspansję na nowe obszary geograficzne.
• Opcje strategiczne dla ZKS Ferrum
W celu zwiększenia wydajności jak i potencjału rynkowego spółki zależnej ZKS Ferrum emitent przewiduje starania mające na celu rozszerzenie części działalności produkcyjnej ZKS Ferrum o lokalizację w Gdyni, co umożliwiłoby wydajniejszy proces logistyczny oraz dostęp do morskich szlaków transportowych.
Poza ww. działaniami w dalszym ciągu rozważana będzie opcja związana z ewentualną sprzedażą ZKS Ferrum. Środki pozyskane z takiej potencjalnej transakcji mogą być wykorzystane m. in. do redukcji zadłużenia. Kroki te miałyby na celu wzmocnienie stabilności finansowej i zwiększenie elastyczności finansowania dalszego rozwoju.
Spółka wskazała, przyjęcie strategii stanowi podsumowanie dotychczasowego przeglądu opcji strategicznych, lecz w tym zakresie nie zamyka tego przeglądu i poszukiwania rozwiązań.
• Redukcja zadłużenia
Przy zachowaniu odpowiedniej równowagi między długoterminowym a krótkoterminowym finansowaniem, emitent planuje skupić się na redukcji kosztów obsługi długu oraz poprawie wskaźnika zadłużenia do kapitału własnego.
Priorytetem Ferrum w obszarze finansowym jest reorientacja posiadanego zadłużenia poprzez przesunięcie jego ciężaru z akcjonariuszy spółki na bankowe instytucje finansowe.
• Przeniesienie aktywów produkcyjnych na tereny przemysłowe
Ważnym aspektem strategii jest opcja przekształcenia modelu operacyjnego spółki poprzez przeniesienie aktywów wytwórczych na tereny przemysłowe poza centrum miasta Katowice. Istnieje możliwość dołączenia do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co mogłoby także przynieść spółce korzyści podatkowe.
Głównym celem relokacji byłoby stworzenie zoptymalizowanego środowiska pracy, w tym utrzymanie wykwalifikowanej załogi, które umożliwią poprawę efektywności produkcji oraz zapewnią dostęp do niezbędnych zasobów.
• ESG
Wdrażanie norm ESG oraz działania proekologiczne stanowią integralną część wszystkich obszarów strategii, wymieniono w materiale.
Grupa kapitałowa Ferrum specjalizuje się w produkcji rur do przesyłu mediów. Jest notowana na warszawskiej giełdzie od 1997 r. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Ferrum sięgnęły 885 mln zł w 2022 r.
Źródło: ISBnews