Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi Rzeszowa dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej (IDR) na poziomie BBB+. Fitch potwierdził również krajowy rating długoterminowy na poziomie AA(pol). Perspektywa ratingów jest stabilna, podała agencja.
Potwierdzenie ratingów odzwierciedla niezmienną opinię Fitch, że zgodnie ze scenariuszem ratingowym, wskaźniki zadłużenia Rzeszowa, po osłabieniu w latach 2020-2022 spowodowanym pogorszeniem nadwyżki operacyjnej, poprawią się na skutek spodziewanego ożywienia gospodarczego i powrócą do wcześniejszego poziomu odpowiadającego ratingowi BBB+ oraz pozostaną porównywalne ze wskaźnikami innych miast z grupy porównawczej. Samodzielny profil kredytowy miasta (SCP) jest oceniany na bbb+, podano w komunikacie.
Zdolność do zwiększania dochodów Fitch ocenił jako słabą.
„Oceniamy zdolność Rzeszowa do generowania dodatkowych dochodów w sytuacji pogorszenia się koniunktury gospodarczej jako ograniczoną, podobnie jak innych ocenianych polskich miast. Stawki podatków dochodowych, podobnie jak wysokość większości transferów bieżących z budżetu państwa są ustalane na szczeblu centralnym. Rzeszów ma ograniczoną elastyczność w zakresie podatków lokalnych, ponieważ górne limity tych podatków są określane w regulacjach krajowych. Naszym zdaniem dodatkowe wpływy z tytułu podwyższenia przez miasto stawek podatków i opłat lokalnych stanowiłyby mniej niż 50% potencjalnego ubytku dochodów” – czytamy w komunikacie.
Fitch prognozuje, że wydatki majątkowe miasta w latach 2021-2023 będą wysokie z uwagi na realizowane inwestycje współfinansowane z dotacji unijnych i wyniosą średnio 343 mln zł rocznie. Będzie to prowadzić do deficytów budżetowych sięgających 5% dochodów ogółem do 2023r., które następnie stopniowo będą się zmniejszać prowadząc do zbilansowanych wyników, dodała agencja.
Źródło: ISBnews