Fundusze private equity / venture capital zainwestowały w Europie Środkowo-Wschodniej rekordowe 4,15 mld euro w 2021 roku, finansując 672 spółki, w tym 1,19 mld euro w Polsce w 100 przedsiębiorstw, podało Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych (PSIK), powołując się na dane Invest Europe z raportu „Central and Eastern Europe Private Equity Statistics 2021”.
672 spółki w Europie Środkowo-Wschodniej sfinansowane przez fundusze PE/VC w 2021 to wzrost o 11% r/r. 541 spółek trafiło do portfeli VC, 90 zaś firm do portfeli funduszy finansujących firmy na etapie wzrostu. Polska była największym rynkiem inwestycji private equity / venture capital w Europie Środkowo-Wschodniej. Fundusze zainwestowały tu 1,19 mld euro – niemal jedną trzecią ogółu środków, które trafiły do regionu – w 100 polskich spółek. 72 z nich to młode innowacyjne firmy sfinansowane przez fundusze venture capital. Spółki te pozyskały 116 mln euro od funduszy VC w ubiegłym roku, podkreślono.
Łączna wartość inwestycji PE/VC w całym regionie (4,15 mld euro) była przeszło dwukrotnie wyższa niż w 2020 roku. Finansowanie spółek na etapie wzrostu to 1,82 mld euro, najwięcej w historii, wykupy wyniosły 1,67 mld euro, zaś fundusze venture capital zainwestowały rekordową kwotę 659 mln euro, wymieniono.
Biorąc pod uwagę wartość inwestycji, kolejnymi krajami były Czechy (18% ogółu wartości inwestycji w CEE), Estonia (12%) i Słowenia (10%). Największa liczba spółek została zaś sfinansowana na Węgrzech – 241, z czego 202 przez fundusze venture capital.
38% środków zainwestowanych w ubiegłym roku w regionie trafiło do spółek z branży ICT, które stanowiły 47% ogólnej liczby sfinansowanych firm, wynika także z materiału.
„Inwazja Rosji na Ukrainę, wywołując katastrofalne konsekwencje humanitarne, gospodarcze i geopolityczne, zmieniła spojrzenie na region Europy Środkowo-Wschodniej. Jednak region ten wciąż pozostaje dynamicznym rynkiem z przedsiębiorczymi start-upami, dojrzałymi firmami o międzynarodowych ambicjach oraz wykształconymi, wykwalifikowanymi specjalistami, którzy budują siłę gospodarki” – powiedział przewodniczący grupy roboczej ds. Europy Środkowo-Wschodniej działającej w ramach Invest Europe (Invest Europe Central and Eastern Europe Task Force) Bill Watson, cytowany w komunikacie.
„Inwestorzy private equity i venture capital mogą być katalizatorem transformacji firm, wzrostu gospodarczego i rozwoju społecznego. Region CEE dopiero zaczyna wykorzystywać swój ogromny potencjał. Nasza branża odgrywa kluczową rolę we wspieraniu firm w czasie pełnym wyzwań, pomagając im wykorzystać przyszłe możliwości” – dodał CEO Invest Europe Eric de Montgolfier.
Jednocześnie fundusze PE/VC pozyskały 1,75 mld euro nowych środków na inwestycje w regionie, co stanowi drugi wynik od kryzysu
finansowego w 2009 roku i wzrost o 33% wobec poprzedniego roku. Fundusze venture capital zebrały rekordową wartość 832 mln euro, czyli 47% ogółu środków pozyskanych w 2021 roku.
Wyjścia z inwestycji PE/VC w CEE mierzone według wartości początkowej inwestycji wyniosły 1,5 mld euro, trzeci najlepszy wynik w historii, 14% poniżej zeszłorocznej rekordowej wartości. 484 mln euro stanowiły wyjścia przez giełdę. Polska była największym rynkiem wyjść z inwestycji w regionie. Łączna wartość wyjść wyniosła tu 441 mln euro (mierzone według wartości początkowej inwestycji). Fundusze PE/VC wyszły z 43 polskich firm, co stanowi jedną czwartą ogółu liczby wyjść w regionie, zakończono.
Źródło: ISBnews