Gaz-System zgłosił wniosek o przyznanie priorytetowego statusu PCI w ramach europejskich instrumentów wsparcia dla trzech projektów wodorowych planowanych przez spółkę, podał Gaz-System.
„Obecnie trwają prace nad opracowaniem pierwszej wodorowej listy PCI. Gaz-System zgłosił wniosek o przyznanie priorytetowego statusu dla trzech projektów planowanych przez spółkę. Obejmują one:
– Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy (Nordic-Baltic Hydrogen Corridor), który ma na celu budowę korytarza służącego do transportu wodoru z Finlandii, przez państwa bałtyckie i Polskę do Niemiec.
– Krajowy szkielet wodorowy obejmujący infrastrukturę łączącą krajowych producentów wodoru, źródła importowe, magazyn wodoru w Damasławku z odbiorcami końcowymi i ew. lokalnymi sieciami dystrybucyjnymi.
– Magazyn wodoru w Damasławku” – czytamy w komunikacie.
Nowe rozporządzenie TEN-E przewiduje możliwość przyznania statusu PCI dla inwestycji umożliwiających powstawanie zintegrowanej europejskiej infrastruktury wodorowej poprzez realizację projektów w zakresie przesyłu i magazynowania wodoru oraz instalacji służących do odbioru i regazyfikacji skroplonego wodoru lub wodoru przenoszonego w innych substancjach chemicznych (np. amoniaku). Projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania (ang. Projects of Common Interest – PCI) to inwestycje mające kluczowe znacznie w realizacji europejskiej polityki energetycznej i klimatycznej.
„Projekty infrastrukturalne realizowane przez Gaz-System mają priorytetowe znaczenie energetyczne dla państw Unii Europejskiej, ponieważ zapewniają dywersyfikację dostaw gazu oraz rozwój zintegrowanego i konkurencyjnego rynku gazu ziemnego w Europie Środkowej oraz regionie Morza Bałtyckiego. Finansowe wsparcie unijne jest ważne dla sprawnej realizacji złożonych, międzynarodowych projektów, dlatego wystąpiliśmy o nadanie statusu PCI dla inwestycji wodorowych, które spółka planuje przeprowadzić” – powiedział prezes Marcin Chludziński, cytowany w komunikacie.
Projekt listy wodorowej PCI zostanie opublikowany przez Komisję Europejską na jesieni 2023 roku. Gaz-System będzie mógł złożyć wniosek o dofinansowanie projektów wodorowych z instrumentu CEF po przyjęciu listy PCI przez instytucje Unii Europejskiej, podkreślono.
Na obecnie obowiązującej V piątej liście PCI znajduje się jeszcze jedna inwestycja w toku – projekt FSRU w Gdańsku, którego realizacja pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo dostaw gazu w regionie Europy Środkowej, a tym samym umożliwi odejście od importu gazu ziemnego z Rosji zgodnie z priorytetami polityki energetycznej UE przyjętymi w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę. Wartość przyznanego dofinansowania na te wszystkie projekty wynosi 520 mln euro, przypomniano.
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.
Źródło: ISBnews