Gaz-System jako operator systemu potwierdza, że infrastruktura przesyłowa zarządzana przez spółkę funkcjonuje bez zakłóceń pomimo wstrzymania dostaw z kierunku wschodniego. Sieć przesyłowa jest na bieżąco zasilana z innych kierunków. Transport gazu do odbiorców jest realizowany zgodnie z ich bieżącym zapotrzebowaniem, podała spółka.
„Istniejące wejścia do systemu, takie jak Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz połączenia z Niemcami i Czechami umożliwiają bilansowanie systemu gazowego bez dostaw z kierunku wschodniego. Ponadto 1 maja zostanie uruchomione połączenie transgraniczne z Litwą i terminalem LNG w Kłajpedzie, co jeszcze dodatkowo podniesie poziom bezpieczeństwa dostaw gazu do polskich klientów. Dzięki zrealizowanym przez Gaz-System inwestycjom, zwłaszcza rozbudowie gazoportu oraz budowie Baltic Pipe i interkonektorów, polski system gazowy jest dziś odporny na zakłócenia dostaw gazu z kierunku wschodniego” – czytamy w komunikacie.
Spółka informuje również, że nie przerwała zatłaczania gazu do magazynów, a poziom ich wypełnienia wynosi około 80%, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie w obecnej sytuacji rynkowej.
Dziś rano Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) poinformowało, że – zgodnie z zapowiedziami – nastąpiło całkowite wstrzymanie dostaw gazu ziemnego dostarczanego przez Gazprom w ramach kontraktu jamalskiego. Jak podkreśliła spółka, sytuacja nie ma aktualnie wpływu na bieżące dostawy do klientów PGNiG, którzy otrzymują paliwo zgodnie z zapotrzebowaniem.
Po zapowiedzi wstrzymania przez Gazprom dostaw gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego wczoraj wieczorem pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zadeklarował, że dostawy tego paliwa do wszystkich odbiorców będą realizowane na dotychczasowym poziomie.
Naimski wyliczał, że obecnie 6,5 mld m3 dostaw gazu rocznie zapewnia gazoport w Świnoujściu, 5,5 mld m3 – rewers fizyczny na Gazociągu Jamalskim, 1,5 mld m3 – kolejne wejście ze strony niemieckiej. 1 maja zostanie uruchomiony gazociąg Polska-Litwa (GIPL) na 2,5 mld m3. Mamy też połączenie z Czechami na ok. 1-1,5 mld m3 gazu. Latem zostanie uruchomiony interkonektor ze Słowacją na 5-6 mld m3 gazu.
W ramach kontraktu jamalskiego do Polski dostarczanych było ok. 9 mld m3 gazu rocznie. Średnie roczne zużycie gazu w Polsce kształtuje się na poziomie 20 mld m3.
Źródło: ISBnews