Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ma w planach kolejne 136 miejsc obsługi podróżnych (MOP) oprócz 410 istniejących, podała Dyrekcja.
„GDDKiA ma w planach kolejne 136 MOP-ów (podstawowych i komercyjnych). To lokalizacje, które mają już decyzje środowiskowe i są na etapie realizacji bądź przetargu na realizację” – czytamy w komunikacie.
Na sieci dróg szybkiego ruchu (A i S) w Polsce istnieje 410 MOP-ów oraz obiektów obsługi uczestników ruchu (tzw. OOUR, wtym parkingów prywatnych):
GDDKiA zarządza 170 MOP-ami o funkcji podstawowej, a 119 MOP-ów o funkcji komercyjnej zarządzane jest przez dzierżawców wyłonionych w konkurencyjnych przetargach. Ponadto istnieje 81 parkingów i OOUR, czyli podłączonych do dróg ekspresowych prywatnych obiektów, ze stacjami paliw i gastronomią, dodatkowo na koncesyjnych odcinkach autostrad jest 40 MOP-ów, którymi zarządzają koncesjonariusze, wymieniono w materiale.
„GDDKiA zarządza MOP-ami o funkcji podstawowej z parkingami i toaletami. Z kolei MOP-y komercyjne są budowane i prowadzone przez podmioty zewnętrzne (np. koncerny paliwowe), które wyłaniamy w przetargach. Zysk z dzierżawy MOP-ów komercyjnych zasila Krajowy Fundusz Drogowy (źródło finansowania m.in. nowych inwestycji drogowych). Zadaniem dzierżawców jest wybudowanie infrastruktury pozwalającej kierowcomm.in. zatankować paliwo iskorzystać z obiektów gastronomicznych oraz hotelowych” – czytamy dalej.
Źródło: ISBnews