Głosowanie w Sejmie nad projektem zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców na 2025 rok zaplanowano w wieczornym bloku głosowań, natomiast projekt zmian na rok 2026 ma być procedowany w grudniu, wynika z wypowiedzi marszałka Sejmu Szymona Hołowni.
W Sejmie znajdują się obecnie dwa projekty nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych; dotyczą one odpowiednio obniżki składki zdrowotnej na 2025r. i 2026r.
„Rozumiem, że dzisiaj uchwalimy – mam nadzieję – to rozwiązanie na 2025 rok, które oczywiście likwiduje składkę od środków trwałych, ale też wykracza dalej. […] Chodzi oczywiście o to, że ta składka zmaleje, no można powiedzieć oczywiście za mało zmaleje, ale zmaleje dla tych najmniejszych firm, tych które przynoszą najmniejsze dochody, to będzie realnie odczuwalne” – powiedział Hołownia podczas konferencji prasowej.
Odnosząc się natomiast do projektu dotyczącego roku 2026, powiedział: „Ta ustawa dzisiaj pewnie nie zostanie uchwalona, bo chcieliśmy – i to też przyznaję – mieć pewność, że tam nie ma błędów […] – więc daliśmy jej chwilę, daliśmy jej normalny tryb, ale głęboko wierzę, że ona uchwalona zastanie, bo to jest dobra ustawa”.
Na pytanie, kiedy ten projekt będzie procedowany, powiedział „W grudniu będzie procedowany i mam nadzieję, że będzie miał swoje głosowanie”.
Marszałek zaapelował do Lewicy, by – jak powiedział – „przypomniała sobie”, że jest częścią koalicji.
„Nie zawsze wszystko uzgadniamy tak, jakby nam się podobało, ale jednocześnie sama wartość bycia w tej koalicji przeważa nad różnymi partykularnymi interesami” – podkreślił Hołownia.
Lewica wcześniej zapowiadała swój sprzeciw wobec propozycji zmian w składce na 2026 r.
Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na przyszły rok zakłada zniesienie składki od sprzedaży środków trwałych i obniżkę minimalnej składki (9% od 75%pensji minimalnej).
Natomiast zmiany proponowane od roku 2026 zakładają, że osoby które rozliczają się według skali podatkowej oraz w formie podatku liniowego oraz osoby opłacające podatek dochodowy z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, płaciłyby stałą składkę zdrowotną, która miałaby wynosić 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia przy dochodzie do 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Po przekroczeniu dodatkowo 4,9% od nadwyżki.
Osoby, które rozliczają się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych płaciłyby stałą składkę zdrowotną, wynoszącą 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Po jego przekroczeniu dodatkowo 3,5% od nadwyżki.
Źródło: ISBnews