Grupa Azoty zawarła w imieniu własnym oraz spółek z grupy kapitałowej Grupa Azoty aneks do porozumienia z 2 lutego br. z 13 instytucjami finansującymi, podała spółka. Okres obowiązywania porozumienia został wydłużony do 25 kwietnia 2024 r. Porozumienie, za zgodą instytucji finansujących, może podlegać dalszemu przedłużeniu.
Zawarcie aneksu zapewnia dalsze utrzymanie dostępności limitów w ramach umów o finansowanie i niepodejmowanie przez instytucje finansujące działań mających na celu anulowanie lub zredukowanie dostępnych limitów umów, jak również niewykorzystywanie określonych praw wynikających z umów o finansowanie w związku z ich naruszeniem lub potencjalnym naruszeniem w okresie obowiązywania porozumienia, podano.
„Priorytetem nowego zarządu Grupy Azoty S.A. jest przedstawienie instytucjom finansowym długoterminowego planu poprawy sytuacji Grupy w możliwie najszybszym terminie. Działania, które powinny być wypracowane od 1 czerwca 2023 roku, czyli od czasu, gdy spółka poinformowała o rozpoczęciu rozmów z instytucjami finansowymi, musimy zaplanować i wykonać w ciągu najbliższych kilku tygodni. To duże wyzwanie, ale jesteśmy zdeterminowani, aby odbudować wiarygodność Grupy Azoty i powrócić na drogę stabilnego działania. Zgodnie z harmonogramem dostarczamy dokumenty instytucjom finansującym oraz stosujemy się do ustalonych ograniczeń w dokonywaniu rozporządzeń w zakresie planowanych inwestycji, udzielanych poręczeń lub gwarancji oraz zaciągania zobowiązań finansowych” – powiedział wiceprezes Grupy Azoty Andrzej Skolmowski, cytowany w komunikacie.
Spółka podkreśla, że na bieżąco wypełnia wszystkie ustalenia w zakresie obsługi i spłaty zobowiązań wynikających z umów o finansowanie, a dostępne limity tych umów zapewniają płynność oraz bezpieczeństwo finansowania Grupy Azoty i jej zobowiązań wobec dostawców oraz ciągłość działalności, podkreślono.
Aneks z datą obowiązywania od 26 marca został podpisany z następującymi instytucjami finansującymi: PKO Bankiem Polskim, Bankiem Gospodarstwa Krajowego, ING Bankiem Śląskim, Santander Bankiem Polska, Caixabank Oddział w Polsce, BNP Paribas Faktoring, ING Commercial Finance Polska, Pekao Faktoring, BNP Paribas Bankiem Polska, Santander Factoring i Banco Santander Oddział we Frankfurcie, a także z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 24,66 mld zł w 2022 r.
Źródło: ISBnews