Grupa Azoty uruchomiła w nowo powstałym centrum wdrożeniowym w Tarnowie pilotażową linię do produkcji kwasów humusowych, o zdolnościach produkcyjnych rzędu 2 500 ton rocznie dla podstawowego produktu Tohumus, podała spółka.
Nowa linia to efekt prac badawczych prowadzonych w tarnowskim Centrum Badawczo-Rozwojowym Grupy Azoty. To także kolejna odpowiedź Grupy Azoty na wymagania Europejskiego Zielonego Ładu. Wprowadzenie do gleby związków humusowych stanowi jeden ze sposobów umożliwiających zwiększoną produkcję żywności o dobrych parametrach jakościowych, przy jednoczesnym zachowaniu żyzności gleby. Pierwszym produktem powstającym na nowej instalacji będzie Tohumus, czyli organiczno-mineralny stymulator wzrostu roślin. Zgodnie z założeniami, do końca II kwartału 2022 roku portfolio Grupy Azoty zostanie powiększone o trzy kolejne produkty humusowe, poinformowano.
„Trzy nowe formuły produktów humusowych są już przygotowane i zależności od sytuacji rynkowej będą przygotowywane jako nasza oferta dla klientów” – powiedział ISBnews prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc.
Produkcja kwasów humusowych Grupy Azoty odbywa się przy zastosowaniu autorskiej technologii wytwarzania stymulatorów wzrostu z naturalnego surowca, jakim jest węgiel brunatny. Proces tan zachodzi przy użyciu stosunkowo niskich temperatur (40-50°C), które nie powodują degradacji łańcuchów kwasów humusowych, tym samym zwiększając ich skuteczność w wykorzystaniu rolniczym. Technologię wytwarzania opracowano na podstawie badań laboratoryjnych, które doprowadziły do uzyskania patentu i w konsekwencji wybudowania instalacji produkcyjnej.
„Zakładamy, że roczna produkcja tzw. ekstraktu humusowego to będzie w skali roku 2,5 tys. ton. Obecnie pracujemy na dwie zmiany, a niebawem przejdziemy na tryb trzyzmianowy. Na potrzeby naszych klientów przygotowujemy różne roztwory nawozu i różne typy opakowań. Od małych litrowych do wielkogabarytowych transportów cysternami. Gwarantujemy pełną elastyczność, przy okazji obserwujemy rynek – jeśli pojawi się zapotrzebowanie, nie wykluczamy zwiększenia zdolności produkcyjnych i budowy kolejnej instalacji” – dodał w rozmowie z ISBnews wiceprezes Grupy Azoty Grzegorz Kądzielawski.
Jak podkreślił, węgiel brunatny, który wykorzystywany jest w Tarnowie pochodzi z wyselekcjonowanej przez specjalistów odkrywki w Kopalni Węgla Brunatnego „Bełchatów” należącej do PGE GiEK.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 10,52 mld zł w 2020 r.
Źródło: ISBnews