Grupa Azoty uruchomiła linię pilotażowo-produkcyjną do wytwarzania skrobi termoplastycznej, czyli polimeru w 100% biodegradowalnego, o zdolnościach produkcyjnych 300 ton na rok, podała spółka. Tym samym Grupa Azoty jest pierwszą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, która wprowadziła do oferty tworzywo biodegradowalne.
Jednocześnie spółka podpisała umowy o nawiązaniu współpracy z firmą Polską Grupą Opakowaniową Opakomet, dotyczącą dostaw nowego polimeru już w 2021 roku, z Instytutem Badawczym Leśnictwa ws. badań pilotażowych dotyczących możliwości wykorzystania biodegradowalnej skrobi termoplastycznej w leśnictwie, a także list intencyjny z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasami Państwowymi, w ramach którego zweryfikowana zostanie możliwość zastosowania w bieżącej działalności Lasów Państwowych biodegradowalnych produktów oferowanych przez Grupę Azoty.
Grupa Azoty podkreśla, że zgodnie z unijnymi przepisami, opakowania jednorazowego użytku, które powstają z tworzyw sztucznych produkowanych przy użyciu zmodyfikowanych polimerów naturalnych lub produkowanych z biopochodnych, kopalnych lub syntetycznych substancji wyjściowych, które nie występują naturalnie, zostaną wykluczone z obrotu. Konsekwencją będzie dynamiczny wzrost zapotrzebowania na materiały spełniające wymagania, a takim jest właśnie skrobia termoplastyczna.
„Zapotrzebowanie na takie materiały będzie dynamicznie wzrastać, a w Polsce i Europie Centralnej nie są obecnie producenci skrobi termoplastycznej. Wypełnimy zatem niszę rynkową, na dodatek w oparciu o własną, opatentowaną technologię. Wiemy już, że możliwe jest przeskalowanie tej instalacji na większe wolumeny” – powiedział prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc podczas uroczystego uruchomienia instalacji.
Prace nad nową technologią rozpoczęły się w Grupie Azoty w sierpniu 2019 roku. W maju 2020 roku zostało dokonane zgłoszenie wynalazku w Urzędzie Patentowym RP, z kolei w marcu 2021 miało miejsce zgłoszenie do Europejskiego Urzędu Patentowego, podkreślono.
Grupa Azoty podkreśla łatwość przeskalowania procesu do skali wielkotonażowej. W zależności od zapotrzebowania, możliwe jest przeniesienie wytwarzania granulatu ze skrobi termoplastycznej do Grupy Azoty Compounding, gdzie możliwe jest ośmiokrotne zwiększenie wolumenu produkcji, wynika z materiału.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 10,52 mld zł w 2020 r.
Źródło: ISBnews