Grupa Azoty widzi poprawę w segmencie Agro, która pozytywnie wpłynie na wyniki III kwartału, ale sytuacja w segmentach Tworzywa i Chemia nadal pozostaje wymagająca, poinformował wiceprezes Marek Wadowski.
„Zgodnie z prognozami, od III kwartału obserwujemy istotne ożywienie w segmencie Agro, które pozytywnie wpływa na osiągane wyniki. Sierpień jest trzecim kolejnym miesiącem z rzędu, w którym Grupa Azoty zwiększa produkcją nawozów. Wyzwaniem dla Grupy Azoty nadal pozostaje wymagająca sytuacja w segmentach Tworzyw oraz Chemii, gdzie istotną rolę odgrywa duży, niekontrolowany napływ do Europy produktów wytwarzanych poza UE, w oparciu o tańsze surowce oraz które są produkowane w mniej wymagającym otoczeniu regulacyjnym, głównie w krajach azjatyckich” – napisał Wadowski podczas czatu inwestorskiego na platformie StockWatch.pl.
Według niego, obecne tendencje w obszarach Chemii i Tworzyw wskazują na trwający okres przejściowy.
„Pojedyncze symptomy ożywienia już się pojawiają (np. w motoryzacji), jednak startujemy z bardzo niskiej bazy, która nadal jest poniżej typowych poziomów sprzed pandemii. Sytuacja w segmentach Tworzyw oraz Chemii w dalszym ciągu pozostaje pod wpływem niekorzystnych warunków makroekonomicznych oraz silnej konkurencji produktów pochodzących z importu, w szczególności z kierunków azjatyckich, jednak można zauważyć pierwsze sygnały zatrzymania negatywnych trendów z I półrocza 2023 r.” – zaznaczył wiceprezes.
Według niego, te segmenty nadal mierzą się z trudną sytuacją w otoczeniu, globalnie niskim popytem w większości branż zastosowań końcowych (najbardziej w branży budowlanej) oraz spadkową tendencją cen produktów.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 24,66 mld zł w 2022 r.
Źródło: ISBnews