Lummus i Grupa MOL rozpoczęły prace projektowe dla zaawansowanego zakładu recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych o wydajności 40 tys. ton rocznie, która powstanie na Węgrzech, podał MOL.
Instalacja powstająca w siedzibie MOL Petrochemicals w Tiszaújváros na Węgrzech będzie w stanie przetwarzać w ciągu roku 40 tys. ton zmieszanych odpadów z tworzyw sztucznych. Powstanie z nich surowiec do dalszego przetworzenia w zakładzie petrochemicznym Grupy MOL. Jednostka będzie wykorzystywać zaawansowane rozwiązania służące do redukcji emisji gazów cieplarnianych, w tym w pełni elektryczny reaktor pirolizy, który zapewni zerową emisję samej instalacji podczas normalnego przebiegu procesów technologicznych i produkcyjnych (emisje poziomu 1).
„To kolejny kamień milowy dla Lummus i Grupy MOL, a także znaczący krok w kierunku wzmacniania gospodarki o obiegu zamkniętym w naszej branży. Wykorzystujemy innowacyjne technologie Lummusa i operacyjne zaawansowanie Grupy MOL, aby kontynuować nasze wspólne zaangażowanie w dostarczanie zrównoważonych rozwiązań dla globalnego wyzwania, jakim są odpady z tworzyw sztucznych” – powiedział prezes i CEO Lummus Technology Leon de Bruyn, cytowany w komunikacie.
Chemiczne przetwarzanie tworzyw sztucznych jest częścią zobowiązania Grupy MOL do zebrania blisko 5 milionów ton komunalnych odpadów stałych, co obejmuje również ich obróbkę oraz powiązane inwestycje.
„Wraz z budową zakładu pirolizy z możliwościami przerobu 40 tys. ton rocznie, stawiamy bardzo znaczący krok na polu recyklingu tworzyw sztucznych. Technologia pyrolizy oferowana przez Lummus umożliwi nam zmianę plastikowych odpadów w związki chemiczne i surowce o wysokiej wartości, pozwalając nam odpowiedzieć na wyzwanie, jakim są odpady z tworzyw sztucznych. Ta współpraca dowodzi naszej branżowej konkurencyjności i zarazem naszego zaangażowania w zrównoważoną przyszłość” – dodał wiceprezes wykonawczy segmentu Downstream w Grupie MOL Gabriel Szabó.
Obecny projekt to część ogłoszonego przez Lummus i Grupę MOL w 2023 roku partnerstwa na rzecz wdrożenia i integracji recyklingu chemicznego tworzyw sztucznych w aktywach MOL na Węgrzech i w Słowacji.
Węgierski koncern MOL prowadzi działalność w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej (aktywa produkcyjne ma w 8 krajach, posiada też 4 rafinerie i 2 jednostki petrochemiczne). Od 2004 r. jest notowany na warszawskiej giełdzie. Miał 26,33 mld USD skonsolidowanych przychodów w 2023 r. Po przejęciu polskiej sieci Grupy Lotos, MOL Polska miał 481 stacji na koniec 2023 r.
Źródło: ISBnews