Grupa Orlen podjęła finalną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy pierwszej polskiej farmy wiatrowej Baltic Power o mocy 1,2 GW. Inwestycja będzie realizowana wspólnie z kanadyjskim Northland Power. Decyzja inwestycyjna oznacza, że koncern posiada komplet pozwoleń na budowę i zabezpieczył wszystkie komponenty farm oraz finansowanie projektu. W ramach przygotowania infrastruktury instalacyjnej dla branży offshore koncern rozpoczął również budowę terminala w Świnoujściu.
„Dziś robimy ważny krok w kierunku transformacji energetycznej, rozpoczynamy budowę pierwszej morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku o mocy 1 200 MW, o wartości 20 mld zł. Inwestycja rozpocznie produkcję w 2026 roku. Ale to nie jedyne ogłoszenie w dniu dzisiejszym. Dziś zaczynamy również budować pierwszy w Polsce port instalacyjny w Świnoujściu, jeden z najnowocześniejszych w Europie, który otwiera nam możliwości budowy kolejnych farm na Bałtyku. Gdybyśmy nie stworzyli logistyki, która ma zabezpieczyć biznes, nie moglibyśmy otrzymać finansowania na tę inwestycję” – powiedział prezes Daniel Obajtek podczas ogłoszenia finalnej decyzji inwestycyjnej.
Farma Baltic Power będzie wytwarzać energię elektryczną odpowiadającą 4 000 GWh, czyli około 3% obecnej produkcji energii elektrycznej w Polsce. Pomoże to uniknąć emisji około 2,8 mln ton CO2 rocznie. Instalacja fundamentów farmy rozpocznie się w 2024 roku, a w roku 2025 na farmie stanie 76 turbin wiatrowych Vestas, o jednostkowej mocy 15 MW i wysokości ponad 250 metrów. Obecnie budowana jest już lądowa stacja elektroenergetyczna, która umożliwi odbiór energii z morza. Baltic Power posiada umowy z głównymi wykonawcami i dostawcami, które zabezpieczają cały łańcuch dostaw – produkcję, transport i instalację wszystkich kluczowych komponentów farmy. Całkowity budżet projektu szacowany jest na około 4,73 mld euro i zawiera wydatki inwestycyjne z ubezpieczeniem w kwocie ok. 4,05 mld euro, a także koszty finansowania i rezerwę dodatkową. W początkowych 5 latach eksploatacji projekt Baltic Power może wygenerować dodatkowe średnioroczne wolne przepływy pieniężne w wysokości ok. 140 mln euro, przypomniano w materiale.
„Większość wzrostu Northland Power pochodzi z budowy projektów offshorowych w Europie w ciągu ostatnich 10 lat. Jestem dumny z tego, co udało nam się już osiągnąć w ramach tego projektu. Baltic Power to jeden z największych obecnie projektów offshore’owych na świecie. Ten projekt był w stanie zabezpieczyć jeden z najlepszych łańcuchów dostaw na trudnym rynku. Zamknięcie finansowania to znaczący kamień milowy, ale teraz przechodzimy do etapu budowy” – dodał prezes Northland Power Mike Crawley.
W ramach przygotowań do strategicznego rozwoju w branży offshore Grupa Orlen rozpoczyna także budowę pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych. Inwestycja realizowana przez spółkę Orlen Neptun powstaje w porcie Świnoujście i po zakończeniu prac w 2025 roku będzie jednym z najnowocześniejszych terminali w Europie. Jego nabrzeża i place składowe pozwolą na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych o mocy 15 MW i większych. Terminal posłuży w pierwszej kolejności do realizacji projektu Baltic Power, następnie będzie wspierał realizację projektów innych deweloperów oraz kolejnych inwestycji Grupy Orlen na Bałtyku. W przyszłości, z uwagi na korzystną lokalizację, port w Świnoujściu będzie mógł obsługiwać nie tylko polskie inwestycje, ale również te prowadzone na wodach niemieckich, szwedzkich czy duńskich, podkreślono.
Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 277,56 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
Źródło: ISBnews