Łączna produkcja gazu ziemnego przez Grupę Orlen w Polsce i za granicą wzrosła o 20% r/r do rekordowego poziomu 8,6 mld m3 w 2024 roku, podała spółka.
„Obszar upstream jest jednym z głównych kierunków rozwoju, określonych w strategii Grupy Orlen do 2035 roku. Znacząco przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju i stanowi źródło paliwa pomostowego do odpowiedzialnej transformacji. W ostatnich latach wydobycie gazu ziemnego realizowane przez Grupę Orlen w kraju i za granicą odpowiadało niemal połowie rocznego zapotrzebowania na ten surowiec w Polsce. Wyraźny wzrost produkcji błękitnego paliwa z własnych złóż w 2024 roku, to ważny krok w osiągnięciu celów założonych na najbliższe lata. Strategia zakłada dalszy wzrost wydobycia gazu o niemal 40% w stosunku do obecnego, już i tak rekordowego poziomu. Aby to osiągnąć, planujemy koncentrację przede wszystkim na inwestycjach w Polsce i Norwegii. Analizujemy również możliwości rozwoju wydobycia węglowodorów na rynku północnoamerykańskim, który może otworzyć dostęp do ogromnych zasobów, przy jednoczesnym umożliwieniu efektywnej dostawy gazu do Polski w postaci LNG” – powiedział członek zarządu Orlenu ds. upstream Wiesław Prugar, cytowany w komunikacie.
Za wzrost w 2024 r. odpowiada produkcja zagraniczna realizowana na Norweskim Szelfie Kontynentalnym przez spółkę Orlen Upstream Norway. W 2024 roku wyniosła ona ponad 4,5 mld m3, o ponad 45% więcej w stosunku do 2023 roku. Z kolei produkcja gazu realizowana w przez Grupę Orlen ze złóż krajowych wyniosła ok. 3,3 mld m3 i była na zbliżonym poziomie do 2023 roku. Również produkcja gazu ze złóż w Kanadzie i Pakistanie w 2024 roku była zbliżona do 2023 roku i wyniosła w każdym z tych krajów po ok. 0,4 mld m3, podkreślono w materiale.
Zgodnie z przyjętą strategią, wolumen produkcji krajowej ma wzrosnąć w perspektywie 2030 roku do 4 mld m3. Będzie to możliwe m.in. dzięki realizowanej obecnie konsolidacji i optymalizacji rozproszonych dotychczas krajowych aktywów wydobywczych w jednym podmiocie – spółce Orlen Upstream Polska. Pozwoli to zwiększyć efektywność realizowanych procesów i skuteczniej zarządzać zasobami. Grupa Orlen posiada w Polsce łącznie 223 koncesje związane z poszukiwaniem i wydobyciem węglowodorów, podano także.
Z kolei na Norweskim Szelfie Kontynentalnym Orlen Upstream Norway posiada 100 koncesji i prowadzi wydobycie na 20 złożach. W perspektywie 2030 roku planowany jest dalszy wzrost produkcji ze złóż w Norwegii do ok. 6 mld m3 rocznie.
Grupa Orlen prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą i posiada aktywa upstream na czterech kontynentach – w Europie oprócz Polski to Norwegia, Litwa i Ukraina, w Ameryce Północnej – Kanada, w Azji – Pakistan i Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz w Afryce – Libia. Według stanu na koniec 2024 roku koncern dysponuje udokumentowanymi rezerwami węglowodorów, wynoszącymi łącznie 1 306,9 mln boe z czego 73% to gaz ziemny, a 27% ropa naftowa i NGL. W tym w Polsce 710 mln boe, w Norwegii 407,8 mln boe, Kanadzie 147,7 mln boe, Pakistanie 40,5 mln boe, na Litwie 1 mln boe.
Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 296,95 mld zł w 2024 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
Źródło: ISBnews