Grupa Recykl rozważa budowę dwóch kolejnych linii do produkcji dodatku do mieszanek mineralno-asfaltowych Smapol, o mocy ok. 2 tys. ton rocznie każda, co pozwoliłoby potroić produkcję tego wyrobu w perspektywie 2026 roku, poinformował ISBnews prezes Maciej Jasiewicz.
„Rozpoczęliśmy sprzedaż dodatku do mieszanek mineralno-asfaltowych Smapol praktycznie w tym roku, dotąd sprzedaliśmy kilkaset ton, nasi główni odbiorcy zlokalizowani są w Polsce i w Indiach, ale prowadzimy rozmowy z zainteresowanymi partnerami w kolejnych krajach, takich jak Chorwacja, Włochy, Szwecja czy Kuwejt” – powiedział w rozmowie z ISBnews dyrektor ds. badań i rozwoju w Grupie Recykl Przemysław Zaprzalski.
Smapol to alternatywa dla dodatków do mieszanek mineralno asfaltowych produkowanych głównie z zastosowaniem celulozy. Grupa Recykl zapewnia, że wprowadzony na rynek dodatek Smapol charakteryzuje się lepszymi właściwościami i korzystniejszą ceną, a dodatkowo wytwarzany jest z kordu tekstylnego pochodzącego z recyklingu opon. W ten sposób Grupa Recykl opracowała i wskazała profesjonalne zastosowanie dla kordu tekstylnego, który dotychczas w 90% spalało się w cementowaniach, a jego wolumen w Europie to nawet 200 tys. ton rocznie.
„Obecnie mamy jednego dystrybutora w Polsce – firmę Addbit – i rozważamy formułę współpracy z partnerami zagranicznymi, którzy są zainteresowani uruchomieniem linii do produkcji Smapolu przy swoich zakładach recyklingu” – zaznaczył Zaprzalski.
„Smapol to nasz najbardziej marżowy produkt, ale zdajemy sobie sprawę, że najwięcej pracy wymaga systematyczna budowa dla niego rynku, bo oznacza to konieczność wejścia na rynek od lat zagospodarowany przez produkty wytwarzane z zastosowaniem celulozy, to proces rozłożony na lata. Jesteśmy jednak przekonani do tego kierunku” – zapewnił Jasiewicz.
Zapowiedział także możliwą rozbudowę zdolności produkcyjnych tego dodatku.
„Obecnie jesteśmy w stanie wyprodukować ok. 2 tys. ton dodatku Smapol rocznie, a z samych Indii mamy zainteresowanie zamówieniami rzędu 7 tys. ton. Mówimy o okresie 3-letnim, niemniej rocznie oznacza to sprzedaż całego dotychczasowego wolumenu produkcji. Dlatego rozważamy kolejne linie do produkcji Smapolu w pozostałych naszych zakładach. Pierwsza mogłaby powstać w 2025 roku, a kolejna w 2026, o porównywalnych mocach wytwórczych” – dodał.
Dodatkowym, pozytywnym efektem ubocznym produkcji dodatku do mieszanek mineralno-asfaltowych z kordu jest konieczność jego doczyszczania, co pozwala na pozyskanie dodatkowego wolumenu granulatu, który w przeciwnym razie ulegałby spalaniu w cementowniach. Taki proces doczyszczania został opracowany przez Grupę Recykl i stanowi element opracowanej linii produkcyjnej.
„Na większości rynków w Europie za zagospodarowanie tego produktu trzeba płacić, to koszt rzędu 15-20 euro za utylizację tony kordu tekstylnego. Przy wykorzystaniu naszej technologii uzyskujemy pełnowartościowy produkt, którego cena waha się w granicach 2 tys. zł za tonę” – podsumował prezes.
Spółki z Grupy Recykl prowadzą zbiórkę zużytych opon, wytwarzają granulat gumowy wykorzystywany w wielu dziedzinach gospodarki, a także oferują usługi recyklingu i odzysku zużytych opon oraz w imieniu producentów i importerów opon prowadzą rozliczenia z tytułu opłaty produktowej. Spółka jest notowana na NewConnect od 2011 r.
Źródło: ISBnews