Huta Częstochowa oficjalnie wznowiła produkcję po ponad rocznej przerwie, podało Ministerstwo Aktywów Państwowych. Oznacza to m.in. stabilność zatrudnienia dla ponad 900 pracowników.
„To istotne wzmocnienie polskiej gospodarki i jej strategicznych obszarów – przemysłu stalowego, obronnego, budownictwa i energetyki. Dzięki zaangażowaniu Węglokoks S.A., który przejął zarządzanie Hutą, udało się zakończyć kluczowe etapy przygotowań i przywrócić zakład do pełnej operacyjności. Oznacza to również stabilność zatrudnienia dla ponad 900 pracowników. Węglokoks zadbał o uregulowanie zaległości finansowych wobec nich” – czytamy w komunikacie.
Zakład, będący jednym z największych producentów blach grubych w Polsce, dysponuje instalacjami do produkcji stali w technologii łukowego pieca elektrycznego. Huta może dostarczać stal zarówno na rynek krajowy, jak i eksportowy, wspierając kluczowe sektory, takie jak przemysł obronny, energetyczny oraz budownictwo, podano.
„Huta w Częstochowie to perła w koronie polskich hut. To kluczowy i strategiczny zakład dla polskiego przemysłu metalurgicznego, bo bez blach grubych zarówno przemysł obronny, jak i przemysł stoczniowy czy rozwijający się przemysł energetyczny – myślę głównie o offshorach – będzie miał dużo trudniej. Robimy wszystko, by polski przemysł był w bardzo dobrej kondycji” – powiedział wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki, cytowany w komunikacie.
Proces wznowienia działalności Huty Częstochowa rozpoczął się w listopadzie 2024 roku, kiedy to Węglokoks podpisał umowę dzierżawy z syndykiem masy upadłościowej.
Instalacje do produkcji stali w technologii łukowego pieca elektrycznego są mniej emisyjne niż tradycyjne metody wielkopiecowe, co wpisuje się w strategię dekarbonizacji przemysłu, wskazano w informacji.
Źródło: ISBnews