ING Bank Śląski wróci do udzielania kredytów hipotecznych w oparciu o WIBOR, zapowiedział prezes Brunon Bartkiewicz.
„WIBOR jest wciąż obowiązującym wskaźnikiem referencyjnym. W tej chwili nie można jeszcze powiedzieć, co go zastąpi, trwają konsultacje w ramach Komitetu Sterującego Narodowej Grupy Roboczej. Mamy nadzieję, że niedługo się zakończą” – powiedział Bartkiewicz podczas konferencji prasowej.
Prezes przypomniał, że ING Bank Śląski wycofał się pod koniec czerwca z oferowania produktów opartych na WIRON.
Poinformował jednocześnie, że kredyty oparte o okresową stałą stopę procentową stanowią obecnie 33% portfela hipotecznego banku.
W 2022 r. Komitet Sterujący NGR zaproponował zamianę w przyszłości wskaźnika WIBOR na wskaźnik WIRON: stopę referencyjną wolną od ryzyka opartą o depozyty rynku finansowego i przedsiębiorstw. Następnie prowadzono prace przygotowawcze, w tym prace analityczne nad zachowaniem się tego wskaźnika w różnych warunkach ekonomicznych, w szczególności na podstawie danych z poprzednich lat.
W październiku 2023 r. Komitet Sterujący KS NGR ds. reformy wskaźników referencyjnych zdecydował o przesunięciu finalnego momentu konwersji WIBOR na WIRON na koniec 2027 r. Poprzednia wersja mapy drogowej przewidywała koniec konwersji na 2025 r.
W końcu marca br. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych (Komitet Sterujący NGR) jednogłośnie podjął decyzję o rozpoczęciu procesu przeglądu i analizy wskaźników alternatywnych dla WIBOR typu Risk Free Rate (RFR). Przegląd będzie obejmował zarówno WIRON, jak i inne możliwe indeksy lub wskaźniki. Wniosek w tej sprawie złożyło Ministerstwo Finansów.
ING Bank Śląski jest notowany na GPW od 1994 r. Jego głównym akcjonariuszem jest holenderska grupa ING. Aktywa razem banku wyniosły 245,36 mld zł na koniec 2023 r.
Źródło: ISBnews