Inspekcja Handlowa zakwestionowała 1,72% skontrolowanych próbek paliw płynnych w 2021 roku. To minimalnie mniej niż w 2020 roku (1,88%), podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).
„W efekcie monitorowania polskiego rynku paliw ciekłych z roku na rok poprawia się ich jakość. Od kilku lat nieprawidłowości jakie wykrywamy oscylują na poziomie poniżej 4%. Pomimo systematyczności działań kontrolnych, odsetek paliw niespełniających wymagań jakościowych corocznie kształtuje się na innych poziomach. Mają na to wpływ różne czynniki, np. liczba skontrolowanych przedsiębiorców oraz pobranych próbek, a także zmieniające się wymagania jakościowe. W 2021 roku norm nie spełniało tylko niespełna 2% próbek benzyn i oleju napędowego pobranych na stacjach paliwowych. Nieprawidłowości rzadziej dotyczyły benzyny niż oleju napędowego” – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.
Kontrola jakości paliw ciekłych odbywa się dwutorowo. Po pierwsze, prezes UOKiK losowo wybiera stacje i wskazuje je odpowiedniej regionalnie Inspekcji Handlowej do kontroli – wydaje się, że ten sposób typowania najlepiej odzwierciedla rzeczywisty obraz jakości paliw w Polsce. Po drugie, IH sprawdza tych przedsiębiorców, wobec których były skargi lub informacje od organów ścigania, albo u których wcześniej wykryła nieprawidłowości. Kontrolą objęci są producenci paliw, hurtownicy, magazynujący oraz przedsiębiorcy prowadzący stacje paliw.
Inspektorzy Inspekcji Handlowej pobrali w 2021 r. łącznie do badań 1 565 próbek paliw ciekłych, w tym 779 próbek benzyn i 786 próbek oleju napędowego, na stacjach i w hurtowniach. Badań laboratoryjnych nie przeszło pozytywnie 27 próbek paliw ciekłych (22 próbki oleju napędowego, 5 próbek benzyny) co stanowi 1,72% zbadanych próbek. Odsetek zakwestionowanych próbek paliw w poszczególnych województwach był zróżnicowany. Podczas losowych kontroli stacji paliw najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w województwach: kujawsko-pomorskim (3,17%), warmińsko-mazurskim (2,22%) i pomorskim (1,59%). Natomiast w przypadku kontroli przedsiębiorców wybranych na podstawie m.in. informacji od Policji czy kierowców najwięcej nieprawidłowości wykryto w województwie śląskim (14,58%), opolskim (14,29%), warmińsko-mazurskim (11,54%) oraz kujawsko-pomorskim (10%), wymieniono.
W ramach kontroli gazu skroplonego LPG inspektorzy pobrali 345 próbek i zakwestionowali tylko jedną z nich (0,34%). Nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości podczas kontroli hurtowni. Także kontrola jakości lekkiego oleju opałowego przebiegła pomyślnie – wszystkie próbki spełniały wymagania jakościowe określone w rozporządzeniu (podobnie jak w latach 2013-2020), podsumowano.
Źródło: ISBnews