Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA) opublikowała model wdrożenia usługi chmury obliczeniowej dedykowany przede wszystkim działalności funduszy inwestycyjnych, towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI) oraz zarządzających alternatywną spółką inwestycyjną (ASI), podała Izba. Model nie ma charakteru Standardu IZFiA, a jest narzędziem pomocniczym, służącym wdrożeniu usługi chmury obliczeniowej.
„Opracowany przez nas Model Chmury Obliczeniowej jest ważnym i przydatnym narzędziem dla działalności funduszy inwestycyjnych, które ma ułatwić wdrożenie chmury obliczeniowej w ich systemach informatycznych. Fundusze inwestycyjne i towarzystwa funduszy inwestycyjnych na co dzień przetwarzają bardzo dużą ilość informacji, w tym w szczególności informacji prawnie chronionych. Dlatego ważne jest utrzymywanie zaawansowanych mechanizmów bezpieczeństwa i ochrony informacji, przy jednoczesnym poszanowaniu obowiązujących przepisów prawa. […] Przygotowanie przez nas Modelu ułatwia naszym członkom i niezrzeszonym TFI wdrożenie chmury obliczeniowej w sposób zharmonizowany i ujednolicony. Mogą korzystać z naszej propozycji dostosowując ją do swoich indywidualnych potrzeb, co zwiększa efektywność działania, gwarancję skutecznej ochrony informacji i dodatkowo oszczędność kosztów” – powiedziała prezes Izby Małgorzata Rusewicz, cytowana w komunikacie.
Bezpośrednim impulsem do prac nad modelem był opublikowany 24 stycznia 2020 r. komunikat Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF), który dotyczy przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze obliczeniowej publicznej lub hybrydowej, podano.
Model jest dedykowany przede wszystkim działalności funduszy inwestycyjnych, towarzystw funduszy inwestycyjnych oraz zarządzających alternatywną spółką inwestycyjną. Określa jeden z możliwych sposobów wdrożenia chmury obliczeniowej, rekomendowany dla sektora inwestycyjnego, podano również.
Izba zastrzega, że model nie ma charakteru Standardu IZFiA, o którym mowa w §5 ust. 2 Statutu IZFiA, a jest narzędziem pomocniczym, służącym wdrożeniu usługi chmury obliczeniowej. Jego stosowanie zależy od potrzeb i preferencji podmiotu nadzorowanego.
Prace nad modelem prowadzone były w ramach zespołu roboczego, w skład, którego wchodzili profesjonaliści reprezentujący TFI zrzeszone w IZFiA. Projekt był realizowany we współpracy z kancelarią prawną Kochański & Partners – współtwórcy m. in. opracowanego przez Związek Banków Polskich dokumentu Polish Cloud 2.0, który stanowił podstawę i punkt wyjścia przy opracowywaniu modelu.
Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami jest organizacją zrzeszającą, na zasadach dobrowolności, działające w Polsce towarzystwa funduszy inwestycyjnych.
Źródło: ISBnews